Informacje o szkole

JAK KORZYSTAĆ Z BIBLIOTEKI – BEZ BIBLIOTEKI?

J.K. Rowling w „Harrym Potterze i Komnacie Tajemnic” napisała: „Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki”. Jak wiemy, w obecnej sytuacji jest to niemożliwe. Biblioteka jako miejsce, do którego można fizycznie przyjść – po informacje, wiedzę, chwilę refleksji czy szukając wyciszenia – w tej chwili nie funkcjonuje. Nie przestała być jednak miejscem, w którym to wszystko możemy dostać.
Pamiętajmy, że zawieszenie zajęć szkolnych i zasad korzystania z bibliotek – w tym szkolnej – na funkcjonujących zwykle zasadach nie oznacza braku dostępu do publikacji z wielu interesujących nas dziedzin. Jeśli ktoś dotychczas nie korzystał ze zbiorów bibliotek cyfrowych, to właśnie teraz jest ku temu świetna okazja. W sieci możemy znaleźć wiele ciekawych stron, blogów, videoblogów, kanałów na youtube itp. oferujących często bezpłatne korzystanie z bogatych i różnorodnych zasobów. Są to nie tylko książki, także prasa, filmy, dzieła sztuki, audycje, spektakle teatralne, grafiki, wykłady, wywiady z ludźmi kultury i inne. Pozwalają inspirująco spędzić czas i stale poszerzać swoją wiedzę. Warto zajrzeć m.in. na:
https://wolnelektury.pl/
http://www.chmuraczytania.pl/
https://lektury.gov.pl/
http://www.publio.pl/index.html
https://literat.ug.edu.pl/
https://ninateka.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCXoqO7soFErPgVMK2VgwDrA – Akademia Lektur, kanał na Youtube
wirtualne odwiedziny w polskich muzeach: https://culture.pl/pl/artykul/witaj-w-internecie-bede-twoim-przewodnikiem-co-zwiedzic-nie-wychodzac-z-domu?utm_source=getresponse&utm_medium=email&utm_campaign=20032020pl&utm_content=art2_title
zwiedzanie muzeów światowych bez wychodzenia z domu: https://kukulturze.pl/utknales-w-domu-te-12-slynnych-muzeow-oferuje-wirtualne-spacery/
propozycje ciekawych lektur w sieci: https://culture.pl/pl/artykul/czytanie-w-czasach-zarazy
„Człowiek kochający książki jest bogatszy od innych” (R.W. Emerson) – i znajdzie drogę do książek (oraz innych materiałów bibliotecznych) bez względu na chwilowe zamknięcie bibliotek stacjonarnych. Do czego serdecznie wszystkich zachęcam, a ze swojej strony oferuję pomoc w poszukiwaniu konkretnych materiałów lub treści na określony temat. Gdyby takie wystąpiły, wszystkich użytkowników biblioteki szkolnej zapraszam do kontaktu pod adresem monikaplisecka@zsgoladkowo.eu – postaram się pomóc.
Monika Plisecka – nauczyciel bibliotekarz