Najnowsze informacje dla uczniów

NAUKA ZDALNA- PRAKTYCZNE PORADY DLA UCZNIÓW!

Drodzy uczniowie! Macie już za sobą kilkudniowy okres nauki zdalnej. To doświadczenie dla wielu z Was może być trudne. Aby dalsza praca była łatwiejsza i przyniosła lepsze wyniki przedstawiamy kilka wskazówek, które możecie wykorzystać:
1.Starajcie się pracować samodzielnie, zadaniom trudnym poświęcajcie więcej czasu i mniej korzystajcie z gotowych rozwiązań znajdujących się w Internecie. Nauczyciele chcą oceniać Waszą wiedzę, a nie tę, którą można zapożyczyć z gotowych źródeł.
2.Pilnujcie wyznaczonego terminu wykonania prac zadanych przez nauczycieli.
3.Przesyłając pracę nauczycielom zadbajcie o to, aby była ona przez Was podpisana na każdej stronie i miała określoną datę.
4.Zwracajcie uwagę na estetykę wykonanego zadania, na to, aby pismo było staranne i czytelne dla sprawdzającego pracę nauczyciela.
5.Zadbajcie o to, aby przesyłane zdjęcie wykonanej pracy było właściwie zrobione.
6.Przygotowując swoje zadania korzystajcie z programów komputerowych możliwych do odbioru przez wszystkich nauczycieli.
7.Pamiętajcie o tym ,że wszystkie prace podlegają ocenie. Dotyczy to również zadań nadobowiązkowych. Jeśli podejmujecie się ich wykonania zadbajcie o to, aby zadanie to było poprawnie zrobione.
8. Odbierajcie informacje od uczących Was nauczycieli, znajdujące się w wiadomościach w dzienniku lekcyjnym ; w zakładce „praca domowa”; na poczcie e-mail, i innych komunikatorach , które wykorzystują uczący nauczyciele.
9.Wszystkie pojawiające się problemy z komunikacją tj. odbiorem wiadomości i przesyłaniem prac, zgłaszajcie na bieżąco swoim wychowawcom.
10. W przypadku trudności z wykonaniem określonych zadań, zwracajcie się z pytaniami do uczących Was nauczycieli.
11.Uważnie i ze zrozumieniem czytajcie wszystkie polecenia nauczycieli.
12.Pamiętajcie o tym, że wywiązywanie się ze zleconych prac określa postawę ucznia, która finalnie podlega ocenie.

Pedagog i psycholog szkolny

Szanowni Maturzyści

Przed Wami wybory życiowe, wybory dotyczące przyszłości, kierunku ewentualnych studiów. Z wieloma z Was, kiedy rozmawiałyśmy, na pytanie co będziecie robić po ukończeniu szkoły, odpowiadaliście „..zobaczymy jak się uda zdać maturę…”. Ta kwestia zależy w dużej mierze od Was samych. Ten ostatni czas jest czasem samodzielnej pracy, ale może to być dobry czas, czas dobrze wykorzystany. Już 2 kwietnia 2020r. próbny egzamin maturalny z języka polskiego, a następnie kolejne z innych przedmiotów – spróbujcie skorzystać, zachęcamy do udziału w nieco innych warunkach niż dotychczas – w swoim domu, przed swoim komputerem, na swoim ulubionym krześle. Każde doświadczenie jest mocno uczące. Macie możliwość zmierzyć się ze strukturą egzaminu maturalnego, również ze swoimi reakcjami na egzamin – pamiętajcie, że kiedy przystąpicie do egzaminu w maju, ten kolejny raz będzie łatwiejszy, bo już bardziej znany. Dajcie sobie szanse, nie traćcie jej z błahych powodów, między innymi po to, aby właściwy egzamin maturalny wypadł jeszcze lepiej.

Zachęcamy Was mocno do wzięcia udziału w próbnym egzaminie maturalnym, który będzie się odbywał od 2 do 8 kwietnia 2020r. Wszelkie instrukcje zamieszczone zostały na stronie szkoły w zakładce uczniowie. Chcemy wierzyć, że spróbujecie i chcemy Was wspierać, byście odnosili sukcesy.

Pozdrawiamy mocno kibicując pedagog i psycholog szkolny

Porady psychologiczno-pedagogiczne dla uczniów!

Możliwe, że większość z Was może mieć obecnie poczucie mocnego obciążenia psychicznego. Dużo samodzielnej pracy, brak możliwości wychodzenia z domu, spotykania się ze znajomymi, w końcu też lęk o siebie i swoich bliskich. Rodzi się więc pytanie, czy możemy coś z tym zrobić? Możemy. Zacznijmy od ustalenia tego, czego potrzebuje nasza głowa w tym okresie. A jest to: świadomość, poczucie kontroli i spokój. Co to oznacza w praktycznym działaniu?
Po pierwsze: analizujcie to, na co macie realny wpływ.
Zwracajcie uwagę, w którą stronę kierujecie Wasze myśli. Jeśli np. bardzo dużo swojej uwagi poświęcacie informacjom dotyczącym wzrostu zakażeń koronawirusem, wciąż analizujecie podawane w mediach liczby- zastanówcie się, czy faktycznie macie na to wpływ. Przyjmujcie te informacje, ale nie skupiajcie się tylko na nich. Należy się bardziej skupić na tym, co zależy od każdego z Was, jak np. pozostawanie w domu, zdrowe odżywianie, zachowywanie higieny, uczenie się zdalnie, utrzymywanie właściwego rytmu dnia .
Po drugie: wykorzystajcie dobrze ten czas.
Nauka, praca, dotychczasowe obowiązki często pozbawiały możliwości myślenia o wolnym czasie. Teraz, gdy zaleca się pozostawanie w domach, możecie to dobrze wykorzystać np. poprzez opracowanie listy rzeczy, na wykonie których od dawna mieliście ochotę; spędzanie więcej czasu z rodziną; nadrobienie zaległości filmowych. Internet oferuje też wiele platform dydaktycznych. Warto pomyśleć o poprawie swoich wyników w nauce. Można też stworzyć swój własny plan działań, czyli to, co będziecie chcieli zrobić, kiedy okres epidemii się skończy.
Po trzecie: zrelaksujcie się.
W tej niezwykle trudnej sytuacji w jakiej się znajdujecie, relaksacja organizmu może mieć bardzo duży wpływ na Wasze samopoczucie. W jej celu możecie wykorzystywać proste ćwiczenia oddechowe (instrukcja): nabrać powietrza przez nos(3 sekundy), zatrzymać powietrze (2 sekundy) wypuścić powietrze buzią (6sekund), a następnie odczekać 2 sekundy do następnego oddechu. Ćwiczenia oddechowe należypowtarzać. W Internecie możecie znaleźć również wiele odpowiednio dobranych ćwiczeń fizycznych, które możecie wykonywać w domu. Innym sposobem relaksacji będzie dobra książka, słuchanie ulubionej muzyki, ciepła kąpiel a dla dziewczyn maseczka na twarz. Po prostu, zróbcie dla siebie coś miłego.
Pamiętajcie o tym, że w życiu wszystko przemija. Koronawirus też będzie miał swój koniec.
Pedagog i psycholog szkolny.

Drodzy Uczniowie!

W związku z tym, że szkoła pracuje inaczej niż dotychczas i mamy zadanie odnaleźć się w innej rzeczywistości szkolnej wymagane są pewne ustalenia dotyczące współpracy uczeń – nauczyciel. Nauczyciele przedmiotów przesyłają Wam drogą elektroniczną materiały do samodzielnej nauki w domu. Zatem prosimy o systematyczne zaangażowanie się we współpracę z nauczycielami, tj. sprawdzanie poczty elektronicznej oraz o efektywną organizację części dnia na nauce. Jest to bardzo ważne byście mogli realizować dalej program z poszczególnych przedmiotów i otrzymywać stopnie. Taka współpraca jest niezbędna byśmy w terminie mogli zakończyć rok szkolny 2019/2020.
Sprawą równie ważną jest pozostawanie w swoich domach, na czas który został określony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ważne, aby zrezygnować ze spotkań z sąsiadami, znajomymi, osobami z dalszej rodziny. To kwestia o której wciąż słyszymy w mediach – byśmy byli odpowiedzialni, dbali o siebie, swoich bliskich i innych ludzi. Potraktujcie, to bardzo poważnie!
W sytuacji wątpliwości czy niejasności zapraszamy do kontaktu z nauczycielami drogą elektroniczną, udostępniamy również możliwość konsultacji telefonicznych lub e-mailowych z pedagogiem i psychologiem szkolnym.
Życząc zdrowia,
pedagog, psycholog szkolny
wraz z nauczycielami ZSCKR w Golądkowie

Drodzy Uczniowie
W związku z przedłużeniem terminu zawieszenia zajęć w szkole informuję , że w terminie do 10 kwietnia w ramach realizacji podstawy programowej będą odbywały się zajęcia w formach, jakie nauczyciele zaproponowali Wam już od 12 marca. Ponawiam wcześniejszą prośbę: sprawdzajcie pocztę, wypełniajcie polecenia, dotrzymujcie terminów wykonywania zleconych zadań, które tam znajdziecie. Możecie liczyć na pomoc nauczycieli, psychologa i pedagoga, ale wszystko na nic, jeśli nie będziecie chcieli z tych propozycji skorzystać. Pamiętajcie: za waszą pracę będziecie oceniani, zatem dbajcie o to, by to były dobre oceny. Rok szkolny trwa i mimo, że jest bardzo trudny wszyscy zmierzamy do jego szczęśliwego zakończenia.
Maturzyści, macie bardzo mało czasu! Zakończenie nauki już za miesiąc, a wcześniej wystawienie ocen, potem matura. Przypominam: wiele zależy od Was i od nas – pracujmy razem, wspierajmy się i dbajmy o własne bezpieczeństwo.
Oprócz bieżącej pracy nauczyciele poszczególnych przedmiotów polecają, w celu rozwijania i utrwalania wiedzy, przedstawione poniżej strony internetowe: Korzystajcie z tych propozycji. Pamiętajcie to nie jest czas wolny od nauki.
Dyrektor szkoły Ewa Leszczyńska

https://epodręczniki-zawodowe.blogspot.com/
https://epodreczniki-zawodowe.blogspot.com/p/ucz-sie-on-line-za-darmo.html
https://wolnelektury.pl/
http://www.chmuraczytania.pl/
https://lektury.gov.pl/
http://www.publio.pl/index.html
https://literat.ug.edu.pl/
https://ninateka.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCXoqO7soFErPgVMK2VgwDrA – Akademia Lektur, kanał na Youtube
https://polona.pl/
https://www.youtube.com/watch?v=3GswdvxNXaM – videoblog maturalny „Wiedza z Wami”
https://www.youtube.com/watch?v=oJjG8yNuVHQ – videoblog maturalny „Wiedza z Wami”
https://kno.ore.edu.pl/repozytorium-kursow/87-grupa-zawodow-instalacji-sanitarnych-sieci-zewnetrznych-i-instalacji-przemyslowych.html
www.kwalifikacjewzawodzie.pl
https://depot.ceon.pl/discover – repozytorium Centrum Otwartej Nauki. Repozytorium zawiera publikacje polskich naukowców w otwartym dostępie (w tym z mechanizacji rolnictwa)

Egzaminy zawodowe


https://www.topagrar.pl/articles/maszyny-rolnicze/ – czasopismo branżowe
https://www.youtube.com/user/TheMateusz46/videos – filmy dotyczące naprawy maszyn rolniczych
http://bc.pollub.pl/dlibra/results?q=obr%C3%B3bka&action=SimpleSearchAction&type=-6&p=0 – biblioteka materiałów cyfrowych
https://www.sandvik.coromant.com/pl-pl/knowledge/pages/default.aspx – baza wiedzy o obróbce
http://zste.cku.prv.pl/dydaktyka.html – materiały do pobrania
http://www.czek.eu/zajecia%20praktyczne/dzial%20I.htm – materiały dot. obróbki ręcznej

kwalifikacja R22


https://epodreczniki.pl
Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
Portal lektury.gov.pl
Strona Centrum Nauki Kopernik
Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
Serwis Telewizji Polskiej
https://prezi.com.