top of page

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

To właśnie dziś – 23 kwietnia – obchodzimy doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. PO raz pierwszy Światowy Dzień Książki I Praw Autorskich świętowano w 1995 roku.

Żadnego z miłośników czytania nie potrzeba na pewno przekonywać o zasadności tego święta. Można przypuszczać, że dla nich każdy dzień jest świętem książki i czytania. Ale także czytający mniej powinni zdawać sobie sprawę z tego, że jest ono niezwykle ważne, bo podkreśla rolę literatury oraz jej twórców w naszym wspólnym, międzynarodowym dziedzictwie kulturalnym.

Zwykle Światowemu Dniowi Książki i Praw Autorskich towarzyszą różne inicjatywy – spotkania, konferencje, wydarzenia plenerowe itp. W tym roku wszystko jednak wygląda inaczej i jak wiele innych działań, także i to przeniesione zostało w przestrzeń wirtualną. Nie umniejsza to wcale jego wagi, a wręcz przeciwnie – stawia przed książką nowe wyzwania. W komunikacie UNESCO czytamy:

„Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania”. *

Warto jeszcze dodać, że Światowemu Dniowi Książki i Praw Autorskich od 2001 roku towarzyszy przyznawanie tytułu Światowej Stolicy Książki, jako wyróżnienia dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. Pierwszą taką stolicą był Madryt, a na tej zacnej liście znajduje się również polskie miasto – Wrocław, który otrzymał tytuł w 2014 roku.

Z okazji rzeczonego święta księgarnie i portale czytelnicze oferują wiele promocji, dzięki którym książki w różnych formatach można kupić taniej – oraz konkursów, w których można je wygrać. Szukajcie i korzystajcie!

Wszystkim czytającym życzę tysiąca wspaniałych lektur, a nieczytającym – przekonania się czym prędzej, że czytanie ma moc, przenosi czytelnika w cudowne światy, uwalnia od złych emocji i rozwija.

Monika Plisecka – nauczyciel bibliotekarz


Comments


bottom of page