top of page

Bądźmy czujni - słowo do Rodziców


Szanowni Państwo


Z uwagi na sytuację pandemiczną obserwujemy, że wydłuża się zdalne nauczanie i pozostajemy w izolacji. Ponadto wielu z nas niesie lęk przed nieznanym w kwestii ewentualnego zachorowania na COVID-19, czy zachorowania naszych bliskich. Piętrzą się również trudności związane z utrzymaniem zdrowia, często po zachorowaniu czy trudniejszym się staje utrzymanie pracy i stałego źródła przychodu.


Aktualnie Państwa dzieci korzystają w przewadze ze szkolnych kontaktów i relacji internetowo, co wpływa na ich funkcjonowanie w różnorodnych obszarach życia. Wszyscy potrzebujemy spotkań, relacji, życzliwych kontaktów, a tym bardziej młodzi ludzie – potrzebują się spotykać, mieć relacje i nowe doświadczenia relacyjne. Choć wiele z tych doświadczeń przeniosło się do sieci, to jednak nie to samo. Nie jest nowym, że doświadczenie izolacji niesie za sobą różnorodne konsekwencje, tym samym może być trudno młodym ludziom w odnalezieniu się w bieżącej rzeczywistości. Do tego problemy z jakimi się mierzą, czasami mogą ich przerastać – wymagania szkolne, sytuacja rodzinna, relacja z chłopakiem, dziewczyną lub inne, o których być może nie mamy wyobrażenia. Oczywiście wszyscy mamy zadanie odnaleźć się w takiej rzeczywistości, lecz musimy mieć świadomość, że młody człowiek może nie mieć tyle zasobów i siły psychicznej, by potrafić sobie poradzić. Może mieć również trudność z nazwaniem swojej sytuacji i swoich potrzeb.


Dlatego też chcę Państwu zwrócić szczególną uwagę na bycie CZUJNYM RODZICEM wobec swoich dzieci, również dorosłych. Szczególnie czujni bądźcie Państwo i obserwujcie u młodych nastrój również apetyt i sen, czy ewentualne wycofywanie się z realizacji rzeczy, które sprawiały dotychczas przyjemność. Zmiany w motywacji do robienia czegokolwiek, w tym niechęć, rozdrażnienie, obniżony nastrój, myśli i tendencje samobójcze, uciekanie w świat wirtualny (you tube, gry komputerowe), czy korzystanie ze środków psychoaktywnych, w tym również z alkoholu mogą świadczyć o kłopotach natury psychicznej, co wymaga specjalistycznej interwencji. Bądźmy czujni i odpowiedzialni w trosce o młodych i ich przyszłość.


Magda Prus-Zych

psycholog szkolny


Jesteśmy dla Państwa, jeśli potrzebujecie Państwo porozmawiać zapraszamy – jest w nas otwartość na kontakt telefoniczny, e-mailowy, ale również na spotkania w szkole.

Dyrekcja, Wychowawcy klas, psycholog i pedagog szkolny.

Budujmy lepsze jutro…

Poszukujmy wsparcia dla siebie i swoich bliskich.bottom of page