top of page

CENTRALNA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2018/2019 SZKÓŁ ROLNICZYCH

10 września pani dyrektor ZS CKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie, Ewa Leszczyńska, uczestniczyła wraz z delegacją w Centralnej Inauguracji r.szk.  2018/2019 szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uroczystość ta odbywa się co roku w innej szkole rolniczej, w innym zakątku kraju. Tym razem gościliśmy w ZS CKR w Zduńskiej Dąbrowie, co było tym przyjemniejsze, że jego Patronką jest również Jadwiga Dziubińska.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Zdunach, którą celebrował biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba. Następnie wszyscy uczestnicy przemaszerowali w rytmie podawanym przez orkiestrę do szkoły w Zduńskiej Dąbrowie. Był to przemarsz szczególny, piękny i wzbudzający zainteresowanie mieszkańców – uczestniczyło w nim ok. 40 pocztów sztandarowych szkół rolniczych z całej Polski, w tym poczet sztandarowy ZS CKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie w składzie: chorąży Kamil Falkowski, asysta Aleksandra Turek i Karolina Borucka (wszyscy z klasy II tżiug/tuiseo).

Gdy dotarliśmy już na miejsce, poczty sztandarowe zostały uroczyście wprowadzone i w gościnnych murach szkoły powitał przybyłych dyrektor ZS CKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie – pan Stanisław Kosmowski. Głos zabrali także zaproszeni goście, m.in. pan Rafał Romanowski – Podsekretarz Stanu, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz pani Irena Maria Lesiak – Dyrektor Kuratorium Oświaty w Łodzi (Delegatura w Skierniewicach). Wszyscy przemawiający podkreślali wyjątkowość tej inauguracji ze względu na trwający Rok dla Niepodległej, jak również ze względu na szczególny charakter szkół rolniczych – nie tylko jako placówek oświatowych kształcących nowocześnie, ale też z troską dbających o tradycje i kulturę wsi  Po tych przemówieniach rok szkolny 2018/2019 w szkołach rolniczych można już było uznać za oficjalnie rozpoczęty.

Następnie obejrzeliśmy refleksyjną część artystyczną w wykonaniu uczniów oraz  szczególnie przykuwający uwagę występ zespołu ludowego, co było dla nas okazją do zetknięcia się z folklorem łowickim. Emocji tego dnia nie brakowało, dlatego  z wdzięcznością przyjęliśmy zaproszenie na obiad, po którym zaplanowano jeszcze wykład dla dyrektorów szkół rolniczych pt. „Kuźnia młodego przedsiębiorcy”. Zaznaczenie swojej obecności w rodzinie szkół rolniczych poprzez uczestnictwo  w Centralnej Inauguracji r.szk. 2018/2019 w Zduńskiej Dąbrowie było dla nas wielką przyjemnością i zaszczytem.

Monika Plisecka


Comentarios


bottom of page