top of page

Cykl warsztatów zachęcamy do udziału - "Szkoła dla rodziców"

" Wychowanie bez błędów jest mitem. Nic takiego nie istnieje. I nie tylko nie istnieje, ale wręcz nie powinno istnieć. Rodzice są ludźmi. Popełniają więc błędy i nie wiedzą wszystkiego. Natomiast odpowiedzialni rodzice nie są mitem. Przeciwnie. Dzieci mają prawo do odpowiedzialnych  rodziców.  Przyznawanie się do błędów albo niewiedzy jest prawidłowym zachowaniem  ze strony rodziców. Powinno ono zarazem być uzupełnione przez dążenie do naprawiania błędów oraz poszukiwania  odpowiedzi.”

                                                                   J. G. Woititz

„ Na sukces najbardziej mogą liczyć ci rodzice, którzy przyznają się do popełnionych błędów własnym dzieciom – to najlepsza i najprostsza metoda  dotarcia do ich serc”

                                                               J. Taylor

Dla odpowiedzialnych rodziców, którzy przyznają się do popełnianych błędów dotyczących wychowania, w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie, odbyły się warsztaty, których celem było uczenie praktycznych umiejętności budowania prawidłowych relacji z dziećmi.

„Szkoła dla rodziców” obejmowała 30 godzin zajęć w cyklu dziesięciu cotygodniowych  spotkań trwających około trzech godzin. Rodzice, w miarę trwania zajęć zgłaszali chęć kontynuacji warsztatu i przedłużenia czasu spotkań.

Po upływie kilku tygodni od zakończenia cyklu rodzice zostaną jeszcze zaproszeni na jedno lub dwa spotkania, by porozmawiać o tym czy to, co zostało „ zasiane” w sercach i umysłach uczestników wzrasta i przynosi owoce.

 

Zajęcia w formie warsztatów koncentrowały się na następującej tematyce:

  1. Poznanie się, kontrakt, integracja.

  2. Granice; zewnętrzne, które pozwalają nam decydować o dystansie, jaki chcemy utrzymać wobec innych ludzi i wewnętrzne – chroniące nasze myśli i uczucia.

  3. Uczucia te pozytywne i negatywne.

  4. Zachęcanie dziecka do współpracy.

  5. Kary.

  6. Rozwiązywanie problemów i konfliktów.

  7. Zachęcanie do samodzielności.

  8. „ Wpisywanie” dziecka w role i uwalnianie go od grania ról.

  9. Pomocna pochwała i zachęta.

  10. Zamiast zakończenia – zasady toksycznej pedagogiki.

 

Zainteresowanych rodziców chcących poszerzyć swój warsztat dotyczący szeroko pojętego wychowania zapraszam na II cykl zajęć, które odbędą się w II półroczu roku szkolnego 2023/2024 w godzinach popołudniowych dogodnych dla rodziców pracujących  - o szczegółach będziemy Państwa informować.

                                                         Prowadząca zajęcia  Maria Gos – pedagog specjalny

 

                                                      


                     

bottom of page