top of page

Czy od czasu do czasu poświęcasz Patronce chociaż jedną myśl?

7 grudnia odbyło się Wirtualne Spotkanie z Jadwigą Dziubińską z okazji Dnia Patronki w naszej szkole. Podzieleni na cztery grupy uczniowie i nauczyciele spotkali się z Patronką, która przemówiła do nich z daleka – a może nie z tak daleka, jak się wszystkim wydaje?

W prezentacji i towarzyszącym jej komentarzu przypomniane zostały te fakty z życia Jadwigi Dziubińskiej, które mogą sprawić, że zwłaszcza uczniowie pomyślą o Niej nie jak o bliżej nieokreślonej postaci z odległych lat, nie jak o starszej pani spoglądającej surowo z portretu i nie jak o groźnej figurze stojącej w dolnym holu szkoły. Dokonania Jadwigi Dziubińskiej w dziedzinie oświaty rolniczej są bowiem znane, a zasługi w dziele przemiany polskiej wsi – nieocenione. Dlatego głównym założeniem spotkania było spojrzenie na Patronkę jak na bliską i życzliwą nam osobę i opiekunkę – wszak z definicji patron to także opiekun.

Zastanawialiśmy się więc nad tym:

  • co wynika dla nas z faktu, że to właśnie Jadwiga Dziubińska, nie ktoś inny, jest naszą Patronką?

  • co wspólnego mamy z Jadwigą Dziubińską?

  • co mogłaby Ona powiedzieć współczesnym młodym ludziom – uczniom naszej szkoły?

Mówiliśmy o tym, jakie miała marzenia i życiowe plany, jak dążyła do ich realizacji. O Jej odwadze, buncie i wytrwałości. O wielkim umyśle, wizjonerstwie i niespożytych siłach. O tym, że chciała „Sadzić. Nawozić. A potem zbierać”* – a słowa te odnoszą się nie tylko do rolnictwa, bo przecież obojętnie czego byśmy się nie podejmowali, efekty naszych działań nie biorą się znikąd, bez włożenia w nie potrzebnego wysiłku.

Patron to ktoś, kto nie odszedł, a kto wciąż nam towarzyszy. Z tą myślą i z tymi refleksjami o Jadwidze Dziubińskiej, które zrodziły się podczas spotkania pozostawiamy jego uczestników i dziękujemy za udział w wydarzeniu. Zachęcamy do obejrzenia prezentacji, do wspominania Patronki i myślenia o Niej oraz oczywiście do czerpania z Jej dorobku.

Monika Plisecka

Izabela Kamińska

*Olga Wiechnik, „Posełki. Osiem pierwszych kobiet”, Poznań 2019, s.191.

Dzien-Patronki-prezentacja
.ppt
Pobierz PPT • 11.84MB

コメント


bottom of page