top of page

Dożynki prezydenckie – spała 2014

W dniu 21 września 2014 roku przedstawiciele Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie już po raz trzeci uczestniczyli w Dożynkach Prezydenckich w Spale.

Po raz pierwszy Dożynki prezydenckie zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego. Impreza ma więc już 86 lat. Do przedwojennej tradycji w 2000 roku powrócił Prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza jest kontynuowana przez kolejnych Prezydentów RP.

Spała jest to miejscowość wypoczynkowa położona nad rzeką Pilicą w obrębie Spalskiego Parku Krajobrazowego, w gminie Inowłódz. Miejscowość gości trzy cykliczne imprezy o ogólnopolskim charakterze: Dożynki Prezydenckie, Hubertusa Spalskiego oraz Spalski Jarmark Antyków i Rękodzieła.

Dzięki reaktywacji od 2000 roku, Spała w jedną z wrześniowych niedziel pełni funkcję rolniczej stolicy Polski. Dożynki Prezydenckie to święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych, podczas którego polscy rolnicy dziękują za opiekę i obfite plony.

W tym roku naszą szkołę reprezentowali: Izabela Pniewska, Beata Zielińska-Dąbrowska, Teresa Wojtczak, Wioletta Ogrodnik, Sławomir Bloch, Marek Grochowski, Waldemar Lange oraz uczniowie: Marta Gąsiorowska, Paulina Chmielewska, Iwona Kamińska, Sylwia Karkowska, Sylwia Jóźwiak, Aneta Podlaska, Patryk Nowak, Adam Markowski, Rafał Kułakowski i Adam Kostun.

Stoisko Zespołu Szkół w Golądkowie odwiedził Pan Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną Komorowską w towarzystwie zaszczytnych gości. Zgodnie z Polską tradycją młodzież powitała Parę Prezydencką chlebem i solą. Para Prezydencka została obdarowana specjalnie na tą okazję przygotowanym prezentem: był to kosz z produktami ekologicznymi wyprodukowanymi w naszej szkolnej pracowni gastronomicznej przez naszych uczniów. Daniem głównym był daniel po golądkowsku na dziko z kaszą gryczaną. Na stół prezydencki serwowaliśmy również pasztet z daniela z borowikami, placek z kaszy jaglanej i podpiwek. Czujemy się szczególnie wyróżnieni, ponieważ Para Prezydencka zachwycała się smakiem potraw i efektownym podaniem.

Jesteśmy dumni, że byliśmy jedną ze szkół, która otrzymała zaproszenie na Dożynki Prezydenckie. Mamy nadzieję, że kolejny rok przyniesie nowe pomysły i inspiracje, którymi zaskoczymy naszych szacownych gości.

Beata Zielińska-Dąbrowska


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Opmerkingen


bottom of page