top of page

Golądkowo czyta – Narodowe Czytanie 2017

12 września społeczność Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej zaznaczyła swoją obecność na mapie tegorocznego Narodowego Czytania. Do akcji zgłosiliśmy się pod koniec sierpnia, wtedy też otrzymaliśmy okolicznościową pieczęć, która posłużyła do ozdobienia ulotek przygotowanych specjalnie na dzisiejszą okazję. Wszystkim przybyłym do sali konferencyjnej internatu (gdzie odbywało się czytanie) rozdawali je uczniowie – tancerze naszego zespołu ludowego – Daria Sokulska (klasa III TW) i Kamil Kozłowski (klasa III TA/TŻiUG).

Pani dyrektor Ewa Leszczyńska, rozpoczynając spotkanie, opowiedziała krótko o dotychczasowych edycjach Narodowego Czytania i szczerze zachęcała, by czytać w każdej wolnej chwili. Przedstawiła również lektorów, którzy następnie pojawili się na scenie i odczytali fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego – dzieła, które zostało wybrane do do tegorocznej edycji przedsięwzięcia. Byli to:

  1. pan profesor Łukasz Żychowski – Czepiec;

  2. Adam Rej (uczeń klasy IV TA/THK) – Dziennikarz;

  3. Kamil Falkowski (uczeń klasy I TżiUG/TUiSEO) – Pan Młody;

  4. pani profesor Justyna Cieślak – Radczyni;

  5. pani wicedyrektor Anna Kwiatkowska – Zosia;

  6. kierownik gospodarczy, pan Krzysztof Wróblewski – Gospodarz;

  7. ksiądz Jarosław Bukowski (którego wieczór poetycki odbył się w grudniu ubiegłego roku w naszej szkole) – Wernyhora;

  8. Jakub Murawski (uczeń klasy IVTA/THK) – Chochoł;

  9. Tomasz Komsta (uczeń klasy IV TŻiUG) – Jasiek

  10. oraz witająca wszystkich serdecznie pani dyrektor Ewa Leszczyńska – czytająca kwestię Haneczki.

Czytanie i słuchanie czytania miało uroczysty wymiar i przebiegało w skupieniu. Wyczuwalna była niezwykła atmosfera wielowymiarowego dzieła literatury polskiej, jakim jest „Wesele”. Samo Narodowe Czytanie jest od kilku już lat ważnym wydarzeniem, skupiającym wiele osób i instytucji. Nadawanie szczególnej rangi czytaniu to piękna inicjatywa – warto jednak przy tym pamiętać, że czytanie powinno być dla nas nie czynnością wyjątkową, ale oczywistą, wykonywaną na co dzień.

Monika Plisecka

Elżbieta Tomczak


IMG_8395
IMG_8393
IMG_8391
IMG_8389
IMG_8388
IMG_8387f
IMG_8387d