top of page

„”Impulsy z Nieba szelest natchnienia / Łagodnym szeptem w słowa zamienia”. <br>Spotkani

W niedzielny wieczór – 5 grudnia 2016 – do ZSCKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie zawitała poezja, w osobie księdza Jarosława Bukowskiego i pod postacią jego wierszy. Tuż przed godziną 17 klimatycznie zaaranżowaną przestrzeń dolnego holu szkoły wypełnili miłośnicy pięknego i wartościowego poetyckiego słowa, jak i sympatycy jego Autora. Oczekiwali na nich uczniowie i nauczyciele mający niewątpliwą przyjemność prezentowania wybranych strof autorstwa księdza Bukowskiego – oraz sam ksiądz. Wszystkich przybyłych serdecznie przywitała pani dyrektor Ewa Leszczyńska i wówczas mogliśmy już rozpocząć podróż po świecie poezji pełnej wzruszeń, zachwytów i mądrych, życiowych spostrzeżeń. Drzwi tego świata zostały nieco uchylone przez panią Monikę Plisecką, która wygłosiła słowo wstępne, ale to po nim dopiero nastąpiło najważniejsze. Wiersze księdza Jarosława z nieukrywanym przejęciem, zaangażowaniem i powagą czytali nauczyciele: pani dyrektor Ewa Leszczyńska, pani wicedyrektor Anna Kwiatkowska, pani Katarzyna Łebkowska, pani Urszula Molcan, pani Danuta Echalik i pani Monika Plisecka – oraz uczniowie: Ilona Chojnacka, Marek Froch, Adam Rej, Tomasz Chodyna i Tomasz Komsta. Do zasłuchanych gości popłynęła nieskażona poezja raju, boskości i człowieka – poezja wspólnoty. Niezwykle malownicza, pisana szelestem soczyście zielonych liści, delikatnym oddechem wiatru, niezauważalnym ruchem skrzydeł motyla, opiekuńczym spojrzeniem Boga i krokami człowieka spacerującego w Edenie – przepełnionego spokojem, doświadczającego bezpiecznej atmosfery domu. Usłyszeli także echo dalekich i bliskich tragedii, przeżywając je jeszcze raz, wers po wersie. Co zaś szczególnie istotne – poznali wskazówki, jak pokonywać zło. W tle delikatnie rozbrzmiewała spokojna, relaksacyjna muzyka, będąca uzupełnieniem czytania.

Gdy zaś ono dobiegło końca, ksiądz Jarosław najpierw podziękował za – jak zaznaczył – wywołujące wiele emocji przeżycie, którym było słuchanie własnej poezji. Potem zaś zajmująco opowiadał o innych swoich zainteresowaniach, czyli rysowaniu i fotografii, pokazując kilka swoich prac i przedstawiając historię ich powstania. Dużo i ciekawie mówił o osobistym doświadczaniu Boga, pytaniach, jakie zadawał Panu i udzielanych przez Niego odpowiedziach. Snując barwną opowieść dał także wyraz jeszcze jednej swojej pasji i umiejętności, jaką jest gawędziarstwo.

Rozmowy, które toczyły się później, były wynikiem wrażenia, jakie pozostawiło w zebranych spotkanie z poezją i z jej Autorem. Przez kilka godzin to był inny świat, który niechętnie opuszczaliśmy…

Monika Plisecka


IMG_5678

* Słowa zacytowane w tytule niniejszego tekstu pochodzą z wiersza księdza Jarosława Bukowskiego pt. „Twórczość.

Comments


bottom of page