NARODOWE CZYTANIE 2020
W Narodowym Czytaniu uczestniczyliśmy jako szkoła po raz czwarty – ale po raz pierwszy w innej, wymuszonej przez sytuację formie. Ze względów bezpieczeństwa i związanych z nimi powodów organizacyjnych, aby uniknąć gromadzenia się wielu osób na sali gimnastycznej – „Balladynę” Juliusza Słowackiego czytaliśmy bowiem w tym roku podczas spotkania online, które odbyło się 16 września dzięki usłudze Google Meet.
W wydarzeniu uczestniczyli nauczyciele i uczniowie. Wybrane fragmenty „Balladyny” wirtualnie zabrzmiały równie dobrze, jak zabrzmiałyby podczas tradycyjnego spotkania. Odczytali je kolejno:
pani dyrektor Ewa Leszczyńska (zatrzymanie się Kirkora w chacie wdowy i jej dwóch córek);
Martyna Lusa – uczennica klasy 3 tw (rozmowa Balladyny i Aliny tuż przed zabójstwem);
pani kierownik praktycznej nauki zawodu Eliza Dembe-Stańczak (Balladyna już po zabójstwie siostry odwiedza Pustelnika, szukając rozwiązania pewnego problemu);
Tomasz Grzywacz, uczeń klasy 2 tuiseo (Balladyna już jako władczyni sądzi i wydaje wyroki).
Następnie uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację poświęconą tegorocznej lekturze Narodowego Czytania. Mogli się z niej dowiedzieć wielu ciekawostek o dramacie Juliusza Słowackiego – m.in. gdzie obejrzeć można rękopis dzieła, kto przed Słowackim wykorzystał w swoim utworze motyw malinowej rywalizacji oraz na scenie jakiego teatru odbyło się premierowe przedstawienie „Balladyny”.
Po zakończeniu spotkania na facebooku biblioteki szkolnej ogłoszony został konkurs dla uczniów będących uczestnikami wydarzenia – należało jak najszybciej odpowiedzieć na cztery pytania dotyczące jego przebiegu i treści. Zwycięzcą okazał się Filip Nożewski, uczeń klasy 2 tmria. Gratulujemy – Filip otrzyma nagrodę niespodziankę. 😊
Za organizację Narodowego Czytania 2020 w ZS CKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie odpowiadały panie: Monika Plisecka, Katarzyna Łebkowska i Justyna Cieślak. Bardzo się cieszymy, że czytanie nas połączyło i dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do wydarzenia – zarówno czytającym, jak i słuchającym czytania.
Poniżej prezentacja będąca elementem spotkania.