top of page

Inaczej niż zwykle - tak samo jak zawsze.

NARODOWE CZYTANIE 2020

W Narodowym Czytaniu uczestniczyliśmy jako szkoła po raz czwarty – ale po raz pierwszy w innej, wymuszonej przez sytuację formie. Ze względów bezpieczeństwa i związanych z nimi powodów organizacyjnych, aby uniknąć gromadzenia się wielu osób na sali gimnastycznej – „Balladynę” Juliusza Słowackiego czytaliśmy bowiem w tym roku podczas spotkania online, które odbyło się 16 września dzięki usłudze Google Meet.

W wydarzeniu uczestniczyli nauczyciele i uczniowie. Wybrane fragmenty „Balladyny” wirtualnie zabrzmiały równie dobrze, jak zabrzmiałyby podczas tradycyjnego spotkania. Odczytali je kolejno:

  • pani dyrektor Ewa Leszczyńska (zatrzymanie się Kirkora w chacie wdowy i jej dwóch córek);

  • Martyna Lusa – uczennica klasy 3 tw (rozmowa Balladyny i Aliny tuż przed zabójstwem);

  • pani kierownik praktycznej nauki zawodu Eliza Dembe-Stańczak (Balladyna już po zabójstwie siostry odwiedza Pustelnika, szukając rozwiązania pewnego problemu);

  • Tomasz Grzywacz, uczeń klasy 2 tuiseo (Balladyna już jako władczyni sądzi i wydaje wyroki).

Następnie uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację poświęconą tegorocznej lekturze Narodowego Czytania. Mogli się z niej dowiedzieć wielu ciekawostek o dramacie Juliusza Słowackiego – m.in. gdzie obejrzeć można rękopis dzieła, kto przed Słowackim wykorzystał w swoim utworze motyw malinowej rywalizacji oraz na scenie jakiego teatru odbyło się premierowe przedstawienie „Balladyny”.

Po zakończeniu spotkania na facebooku biblioteki szkolnej ogłoszony został konkurs dla uczniów będących uczestnikami wydarzenia – należało jak najszybciej odpowiedzieć na cztery pytania dotyczące jego przebiegu i treści. Zwycięzcą okazał się Filip Nożewski, uczeń klasy 2 tmria. Gratulujemy – Filip otrzyma nagrodę niespodziankę. 😊

Za organizację Narodowego Czytania 2020 w ZS CKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie odpowiadały panie: Monika Plisecka, Katarzyna Łebkowska i Justyna Cieślak. Bardzo się cieszymy, że czytanie nas połączyło i dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do wydarzenia – zarówno czytającym, jak i słuchającym czytania.

Poniżej prezentacja będąca elementem spotkania.

Narodowe-Czytanie-2020
.pptx
Pobierz PPTX • 2.91MB

Comments


bottom of page