top of page

"Nad Niemnem" - w Golądkowie

27 września społeczność ZS CKR im. J. Dziubińskiej w Golądkowie usłyszała szum wód Niemna i doświadczyła piękna nadniemeńskich krajobrazów. Można było również poczuć emocje związane z odrzuceniem i przyjęciem oświadczyn, a także dowiedzieć się co nieco na temat najsłynniejszej powieści Elizy Orzeszkowej. Wszak książki nie tylko opowiadają jakąś historię – one mają również swoją historię powstania i odbioru.

Wszystko to działo się za sprawą naszego udziału w kolejnej edycji Narodowego Czytania. W atmosferę „Nad Niemnem” wprowadziła zebranych pani wicedyrektor Anna Kwiatkowska, która przeczytała początkowy fragment powieści – jeden z charakterystycznych opisów przyrody. Końcowe sceny, w których Justyna Orzelska informuje o swoich planach co do zamążpójścia (wywołując niemałe poruszenie), przybliżyli uczniowie:

· Rafał Pac jako Benedykt Korczyński,

· Katarzyna Zadruska jako Justyna Orzelska,

· Julia Tomaszewska jako Emilia Korczyńska,

· Damian Napiórkowski jako Witold Korczyński,

· Michał Krasiński jako Anzelm Bohatyrowicz,

· Dawid Szlubowski jako narrator.

„Nad Niemnem” to powieść o rozwiązywaniu międzypokoleniowych konfliktów – i o miłości, która naprawia świat. O tym, że ważna jest pamięć i tradycja. A także o tym, że nowe i lepsze nie przychodzi samo, ale dzięki swojej determinacji możemy pomóc je sprowadzić. To książka zdolna otworzyć drzwi do przyszłości – myli się ten, kto uważa, że jest lekturą przebrzmiałą i nieaktualną, bo jej akcja toczy się dawno temu. Narodowe Czytanie 2023 za nami, ale nie odkładajmy „Nad Niemnem” na półkę.

Wydarzeniu towarzyszył konkurs dla uważnych słuchaczy i widzów wydarzenia – jego wyniki ogłosimy wkrótce.

Za realizację przedsięwzięcia odpowiedzialne były panie: Justyna Cieślak, Małgorzata Marciniak i Monika Plisecka.Comments


bottom of page