23 września w ZS CKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie miała miejsce kolejna odsłona Narodowego Czytania – już piąta, a przygotowana przez panie Małgorzatę Marciniak i Monikę Plisecką. W Polsce wydarzenia kulturalne związane z Narodowym Czytaniem odbywały się po raz dziesiąty. Tym razem czytaliśmy „Moralność Pani Dulskiej”, chyba najsłynniejszą sztukę Gabrieli Zapolskiej. Fragmenty dzieła zaprezentowali:
pani profesor Justyna Cieślak – kwestia Dulskiej, akt I, scena IX;
pani psycholog Magda Prus-Zych – kwestia lokatorki z tej samej sceny;
Katarzyna Zadruska (klasa II ltp) – kwestia Meli, akt II, scena VII;
Dawid Szlubowski (klasa II htr) – kwestia Zbyszka z tej samej sceny.,
Czytaniu towarzyszyła prezentacja, a w niej powracały pytania:
Czy bycie obłudnym nie jest śmieszne, albo – co gorsza – tragiczne?
Czy problemy się rozwiążą, jeśli zamkniemy je w czterech ścianach swojego domu i zamieciemy pod dywan?
Czy szczerość wymaga odwagi?
Czy empatia i wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka to popularne i potrzebne postawy?
Staraliśmy się wykazać, że te pytania, choć zadane dziś, nie pozostają bez związku z utworem napisanym ponad 100 lat temu – są bowiem takie książki, które zawsze i każdemu mogą powiedzieć coś istotnego. W prezentacji pojawiły się również ciekawostki o „Moralności pani Dulskiej” i jej autorce, przypomnieliśmy także pokrótce dotychczasowe edycje Narodowego Czytania. Ponadto za pośrednictwem fanpage’a biblioteki szkolnej ogłoszony został konkurs dla uważnych uczestników wydarzenia – pytania dotyczyły jego przebiegu. Wyniki konkursu już wkrótce.
„Moralność pani Dulskiej” to utwór nie całkiem śmieszny, bo klasyfikowany jako tragifarsa. Skłania do refleksji nad wyborem właściwej postawy. Mamy nadzieję, że takie refleksje udało nam się tym spotkaniem wzbudzić.
Monika Plisecka
Comments