top of page

Nowoczesne rozwiązania w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej – warsztaty

W niedzielę 2 czerwca grupa słuchaczy Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego R.3. Prowadzenie produkcji rolniczej uczestniczyła w warsztatach poświęconych nowoczesnym rozwiązaniom w zakresie produkcji zwierzęcej i roślinnej. Odwiedziliśmy dwa gospodarstwa rolne.

Pierwsze gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Pruszki, gmina Różan. Właścicielem jest pan Jacek Napiórkowski. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję wysokiej jakości mleka. W opisywanym gospodarstwie zastosowano pełną automatykę obsługi, której najnowocześniejszym rozwiązaniem technicznym jest robot udojowy. Zastosowany robot kompleksowo przeprowadza dój, a system informatyczny w którym się znajduje zbiera aktualne dane oraz parametry bieżące dla danej krowy. Obsługa dojarni sprowadza się do stanowiska komputerowego – miejsca służącego do monitorowania procesu dojenia. Przedstawiony został także system podtrzymywania energii elektrycznej w sytuacji spadku napięcia w sieci energetycznej.

Następnie udaliśmy się do gospodarstwa pana Mariusza Skierkowskiego do miejscowości Świerczynek, gmina Drobin. Pan Mariusz przedstawił nam jak wygląda proces produkcji trzody chlewnej oraz bydła na przykładzie własnego gospodarstwa. Zapoznał nas z praktycznymi informacjami dotyczącymi dobierania mieszanek paszowych oraz problemami związanymi z ich dawkowaniem. Gospodarstwo pana Mariusza nastwione jest także na produkcję roślinną (80 ha). Słuchacze dopytywali się jak realizowane jest nawożenie oraz ochrona roślin. Produkcja roślinna dotyczy m. in. pszenicy oraz buraków cukrowych. Na koniec wizyty pana Mariusz zorganizował ucztę w postaci ogniska, na którym można było skosztować wyrobów własnych.

Warsztaty praktyczne cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Przedstawione zostały rozwiązania techniczne, które już znajdują coraz szersze zastosowanie w gospodarstwach rolnych. Pytania zadawane przez słuchaczy dotyczyły typowych problemów związanych z procesem produkcji. Gospodarze biorąc pod uwagę ich bogate doświadczenie w branży bez większych problemów udzielali wyczerpujących odpowiedzi.

Paweł Pieńkosz


980225_340533346049309_1361751930_o

コメント


bottom of page