top of page

Piękno języka ojczystego - czy je dostrzegasz, czy o nie dbasz?

Z okazji kończącego się Miesiąca Języka Ojczystego i wczorajszego Światowego Dnia Poezji proponujemy wspólne świętowanie. Dochodzi do tego jeszcze jedna okoliczność, bowiem wśród Patronów Roku 2021 znalazło się trzech poetów: Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński i Tadeusz Różewicz. Wszyscy świetnie znani nauczycielom i uczniom – ale nie obawiajcie się, celem tego tekstu nie jest analiza i interpretacja poezji czy omówienie życia i twórczości wymienionych mistrzów poetyckiego słowa. 😊 Celem jest przypomnienie piękna kryjącego się w naszym polskim języku, ponieważ poezja w szczególny sposób je przechowuje i chroni.

Na co dzień nie mówimy do siebie jak poeci. Byłoby to trudne i cokolwiek niepraktyczne. Ponadto język pełen metafor często wydaje się odbiorcom niezrozumiały i zniechęcający. Warto jednak spojrzeć na poezję jak na przestrzeń, w której dokonują się słowne czary, w której powstają światy nierealne – lub która opisuje znaną nam rzeczywistość, ale tak, jak my nie potrafilibyśmy tego zrobić.

Dlatego zachęcamy do odwiedzenia poniższych stron. Warto czytać – i oglądać.

· https://polona.pl/collections/institutions/1/norwid,NDI0ODQ1MDg2ODMxNjg1NTY5MQ/?sort=score%20desc – tu kolekcja dzieł Cypriana Kamila Norwida w cyfrowej bibliotece POLONA. Znajdziecie tu rysunki, rękopisy, pierwodruki jednego z najwybitniejszych polskich twórców.

· https://polona.pl/collections/institutions/1/baczynski,NDI0ODQ1MDI4MTU4MTA3MTEyNg/?sort=score%20desc – kolekcja o podobnym charakterze jak wyżej wspomniana, tym razem dotycząca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

· https://ninateka.pl/film/tadeusz-rozewicz-szczesliwy-narod-ktory-ma-poete-polskie-wiersze-1918-2018 – etiuda filmowa poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi z cyklu pod wspólnym tytułem „Szczęśliwy naród, który ma poetę…”, dostępnych w materiałach Ninateki.

Piękno języka ojczystego jest widoczne na wiele sposobów i my sami jako użytkownicy języka możemy je różnie wyrażać. Nie trzeba być przy tym poetą, choć warto poety posłuchać:"Chodzi mi o to, aby język giętki Powiedział wszystko, co pomyśli głowa: A czasem był jak piorun jasny, prędki, A czasem smutny jako pieśń stepowa, A czasem jako skarga nimfy miętki, A czasem piękny jak aniołów mowa...”

Juliusz Słowacki – „Beniowski”


Monika Plisecka, Justyna Cieślak, Katarzyna ŁebkowskaComments


bottom of page