top of page

”PIEŚŃ UJDZIE CAŁO” – SUKCES DAWIDA KACPERSKIEGO

Listopad co roku upływa Polakom pod znakiem świętowania odzyskanej Niepodległości. Mają wówczas miejsce różne wydarzenia kulturalne o zasięgu krajowym, jak też lokalnym. W naszym środowisku tradycją już stał się Konkurs Pieśni Patriotycznej „Pieśń ujdzie cało”, który w tym roku odbył się po raz ósmy. W czwartkowe popołudnie, 16 listopada, w Domu Polonii (Sala Maneż) w Pułtusku zgromadzili się jego uczestnicy, organizatorzy oraz liczna widownia oczekująca wzniosłych, patriotycznych wzruszeń.

Wśród pięknie śpiewającej młodzieży znalazł się także uczeń ZSCKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie – Dawid Kacperski (klasa II TMRiA). Dla Dawida był to kolejny występ w tym konkursie oraz – jak się okazało – kolejny sukces, ponieważ za wykonanie pieśni powstańczej z 1944 roku pt. „Dziś idę walczyć, Mamo!” otrzymał wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!

Autor pieśni zaprezentowanej przez Dawida w konkursie to Józef Szczepański (pseudonim „Ziutek”), warszawski poeta – żołnierz, który zmarł we wrześniu 1944 roku na skutek odniesionych w walce ran. Jego utwory zagrzewały do boju i były bardzo popularne w owym czasie. Wykonanie Dawida zrobiło na słuchających duże wrażenie – śpiew wywoływał dreszcze, a przekaz nie pozostawiał wątpliwości interpretacyjnych. W taki sam oczywisty sposób słowa pieśni musiały brzmieć wtedy, gdy towarzyszyły żołnierzom idącym do walki. Życie w wolnym kraju zawdzięczamy właśnie Im, dlatego tak przejmujące wykonanie, którego autorem był Dawid traktować należy jako podziękowanie i hołd złożony Ich Pamięci. Dodajmy jeszcze, że Dawid tydzień wcześniej zaśpiewał ten sam utwór podczas uroczystej szkolnej Akademii z okazji 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Dawida z wielką przyjemnością i dumą słuchały i oklaskiwały: pani dyrektor Ewa Leszczyńska, wychowawczyni – pani Urszula Molcan, pedagog szkolny –  pani Hanna Karłowicz oraz nauczycielki – pani Anna Nalewajk i pisząca te słowa –

Monika Plisecka.


bottom of page