top of page

Przedstawiciele Zespołu Szkół w Golądkowie w Holandii

W dniach 20-24 października 2014 roku młodzież z ZSCKR w Golądkowie pod opieką pana Tomasza Antczaka, Koordynatora ds. Współpracy Zagranicznej i nauczyciela WOS oraz pani Anety Szczypińskiej, nauczycielki języka angielskiego uczestniczyła w wymianie uczniów pomiędzy szkołą golądkowską i rolniczą szkołą zawodową w Schagan w Holandii.

W wycieczce udział wzięli: 1. Paulina Chmielewska kl. III TŻ 2. Beata Dmuchowska kl. III TAK 3. Klaudia Turek kl. III TŻ 4. Sylwia Karkowska kl. III TŻ 5. Justyna Wójcik kl. III TŻ 6. Małgorzta Pasztak kl. IV TŻ 7. Sylwia Jóźwiak kl. IV TŻ 8. Aneta Podlaska kl. IV TŻ 9. Michał Stańczak kl. IV TMR 10. Mateusz Kowalewski kl. II TMR 11. Magdalena Ogrodnik kl. II TA 12. Kamil Szymański kl. II TA 13. Marta Gąsiorowska kl. III TŻ 14. Krzysztof Powirtowski kl. III TŻ 15. Krystian Ickiewicz kl. III TW 16. Marek Florczyk kl. IV TMR 17. Rafał Miecznikowski kl. II TMR 18. Sylwester Prus kl. II TMR

Oto co sami uczniowie mówią o pobycie w Holandii:  Integracja z młodymi ludźmi mieszkającymi w Holandii poznanie zwyczajów, kultury, poznanie smaków i potraw ich kuchni. To wszystko jest namiastką tego co przeżyliśmy. Rodziny które nas gościły były bardzo mile, troszczyły się o nas jak o swoje dzieci, zawsze służyły pomocą i radą. Dużym zaskoczeniem było dla nas to, że Holendrzy zaczęli śpiewać polskie piosenki.

W ciągu kilku dni zdążyliśmy się do nich bardzo przywiązać. Mogliśmy sprawdzić w praktyce swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim. Poznaliśmy ich system nauczania oraz szkołę która jest dobrze wyposażona i bardzo dobrze utrzymana. Mogliśmy próbować swoich sił w obsłudze koparek i ciągników. 

Dzięki nauczycielom, którzy wyjechali z nami mogliśmy spytać naszych zagranicznych przyjaciół o wszystko co nas interesowało, pomagali nam w zadawaniu pytań. Dzięki takiemu wyjazdowi bardzo zbliżyliśmy się ze sobą. 

W holenderskiej szkole wszyscy mogliśmy spróbować swoich sił w robieniu bukietów kwiatowych. Na jednej z lekcji upiekliśmy chleb, który wszystkim smakował. Mogliśmy zwiedzić różne interesujące miejsca takie jak, zakład w którym uprawia się paprykę, dowiedzieliśmy się jak produkować ser i uprawiać tulipany. We wszystkich miejscach pracy mieliśmy okazje spotkać naszych rodaków mieszkających tam i pracujących. Aż 70 % pracowników w takich zakładach to Polacy. Byliśmy też na wycieczce w Amsterdamie. Amsterdam jest bardzo ładnym, czystym i zadbanym miastem, do którego chcieli byśmy wrócić nie raz.

Cały kraj jest wyposażony w ścieżki rowerowe. Dużym zdziwieniem była dla nas tak ogromna ilość rowerów, którymi można dojechać wszędzie. Domy są wykonane z czerwonej cegły i wszystkie domy są bardzo podobne do siebie, ulice czyste, oświetlone i zadbane. Charakterystyczną cechą jest to, że w holenderskich domach okna, które są wielkości witryn, nigdy nie są zasłaniane żadnymi żaluzjami, zasłonami, ani firankami – ani w dzień, ani wieczorem, ani w nocy.

Gdybyśmy drugi raz mogli pojechać tam, decyzja była by prosta – oczywiście, że jedziemy.  Wrażenia grupy opisali: Marta Gąsiorowska, uczennica III kl. TŻ i Michał Stańczak, uczeń IV kl. TMR


P1080410
bottom of page