top of page

Rozstrzygnięcie konkursu pt. ,,Słodkie Mikołajki"

Każdy z nas niezależnie od wieku lubi być obdarowywany. Miło jeśli mamy kogoś kto o nas pamięta. Doskonałym dniem podarków jest 6 grudnia, zwany “Mikołajkami”. Już w X wieku w Mikołajki wystawiano dramaty liturgiczne dla dzieci, opowiadające historię świętego, które w późnym średniowieczu staną się niezwykle popularne w całej Europie. Część badaczy sądzi, że zwyczaj wręczania prezentów związany był początkowo z tymi przedstawieniami. Inni wskazują na XII-wieczne przekazy ze środkowej Francji, które informują, że w wigilię święta Mikołaja zakonnice roznosiły prezenty dla dzieci z biednych rodzin i zostawiały je wieczorem pod drzwiami. W paczkach znajdowały się pomarańcze i orzechy. Kult świętego był tak popularny, że od XVI wieku w kalendarzach protestanckich zachowano przy 6 grudnia zapis o wspominaniu tego dnia Mikołaja. Nazwę święto zastąpiono w nich Dniem Mikołaja. W tym roku Mikołajki w naszej szkole przebiegały w innej odsłonie. Został ogłoszony konkurs “Słodkie Mikołajki”, do którego mógł zgłosić się każdy uczeń naszej szkoły. Tematem przewodnim było wykonanie słodkiego przysmaku. Dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili się i wzięli udział w przedsięwzięciu. Wszyscy uczestnicy zostaną nagrodzeni.
bottom of page