top of page

SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA

XIII edycja Konkursu Poezji i Piosenki Francuskiej Art Poétique (organizowanego przez Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi i Bibliotekę Publiczną im. Joachima Lelewela w Pułtusku) nie okazała się dla nas pechowa. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie reprezentował Piotr Lusa, uczeń klasy IV TA. Piotr wystąpił w kategorii recytacja wierszy poetów francuskich w języku polskim i przedstawił wiersz, którego autorem jest Théodore de Banville. Tekst utworu zamieszczony poniżej z pewnością przekona wszystkich, że nie było to najprostsze wyzwanie. Wiersz ma charakter opisowy, zawiera wiele odwołań do kultury starożytnej i jest zbiorem wskazówek dla artysty – wyraźnie sugerowaną drogą postępowania w procesie twórczym. Piotr, który ma niezaprzeczalny talent recytatorski (żeby nie powiedzieć – aktorski), poradził sobie znakomicie zarówno z pamięciowym opanowaniem utworu, jak i z jego interpretacją. W swojej kategorii zajął II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Przygotowując się do konkursu, uczeń pracował pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego – pani Moniki Pliseckiej i pani Elżbiety Tomczak.

Théodore de Banville

Rzeźbiarzu! szukaj długo, czekając ekstazy, Na nieskalaną wazę — marmuru bez skazy. Szukaj długo dlań kształtu, ani ryć w nim śpiesz Tajnych bożków miłości, ni bojowych rzesz. Ani pychy zwycięzcy nad smokiem Nemei, Ni narodzin Cyprydy śród wonnej zawiei, Ani buntu Tytanów, zwyciężonych gróz; Ni Bachusa, co lwice ma wprzęgnięte w wóz, Na który bujna pycha winnych gron się kładzie… Ni Ledy igrającej w łabędziowem stadzie, W cieniu rozkwitłych laurów, ani w łonie wód Artemidy spłoszonej jako kwietny cud… Niech w krąg wazy, zbyt czystej dla szału bachantek, Liść wawrzynu się splata z szlachetnym akantem, — A poniżej, parami jak pod cieniem drzew Niechaj idą rytmiczne korowody dziew, Opuściwszy ramiona w prostych szat zawiązki I oplótłszy warkocze wokół głowy wąskiej.

Monika Plisecka


Comments


bottom of page