top of page

Twoje dane – to rzeczywiście Twoja sprawa

TWOJE DANE – TO RZECZYWIŚCIE TWOJA SPRAWA

28 stycznia społeczność szkolna ZS CKR im. J. Dziubińskiej w Golądkowie spotkała się w sali konferencyjnej internatu z okazji Dnia Ochrony Danych Osobowych. W tym roku szkolnym bierzemy udział w programie „Twoje dane – Twoja sprawa” realizowanym przez Urząd Ochrony Danych Osobowych, pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka. Jednym z bardzo ważnych priorytetów Prezesa Urzędu Danych Osobowych jest edukacja. Upowszechnia się w społeczeństwie wiedzę o ochronie danych osobowych, ze szczególnym uwzględnieniem działań skierowanych w tym zakresie do uczniów.

I to właśnie uczniowie – Paulina Dyga (I R4H) i Tomasz Grzywacz (I PT) – przypomnieli zebranym, że:

 1. ochrona danych osobowych to nic innego, jak ochrona prywatności;

 2. nie powinniśmy nikomu ułatwiać dostępu do naszych danych;

 3. powinniśmy być świadomi, co się dzieje z naszymi danymi osobowymi, kto i w jaki sposób się nimi zajmuje oraz do czego są one wykorzystywane;

 4. powinniśmy pamiętać, które dane są danymi wrażliwymi, a więc szczególnie chronionymi;

 5. bardzo szybki rozwój technologii informacyjnej i komunikacyjnej powoduje wytwarzanie, pozyskiwanie i gromadzenie przez różne podmioty ogromnych ilości danych, zarówno off-line, jak i on-line;

 6. brak świadomości tego, co się dzieje z naszymi danymi lub bagatelizowanie tej tematyki może mieć poważne konsekwencje dla osób, które je udostępniają;

 7. należy być bardzo rozważnym przy tak oczywistych dziś czynnościach, jak zakładanie konta poczty elektronicznej, na portalu społecznościowym czy robiąc zakupy przez internet.

Została również zaaranżowana sytuacja, którą niestety można by nazwać z życia wziętą – co się może zdarzyć, gdy na znanym wszystkim portalu dodamy post o naszym pobycie w szpitalu i urozmaicimy go zdjęciem, na którym wyglądamy niekorzystnie? Komentarzem do niej były pytania – i chwila na udzielenie sobie w duchu odpowiedzi:

 1. czy wstawianie własnego zdjęcia informującego o stanie zdrowia jest rozsądne?

 2. Czy dokumentowanie każdej chwili swojego życia i pokazywanie jej wszystkim na portalu społecznościowym jest potrzebne? Co ci to da? Co chcesz w ten sposób osiągnąć?

 3. Czy pomyślałeś, pomyślałaś, że może to mieć dla ciebie negatywne, przykre konsekwencje?

 4. Czy przyszło ci do głowy, że to może wywołać falę hejtu? Że tak daleko doprowadzi jedno zdjęcie, dzięki któremu można zidentyfikować człowieka i czegoś się o nim dowiedzieć? Że agresywne komentarze, pełne złości i nienawiści, niszczą człowieka, do którego są skierowane?

Oprócz wymienionych już uczniów w przygotowanie spotkania zaangażowani byli także Bartosz Bożyk (klasa I LTP) oraz Kacper Sumiła (klasa IV BT). Za organizację i przebieg odpowiadały: pani Agata Sokołowska – inspektor danych osobowych oraz Monika Plisecka (nauczyciel bibliotekarz) i Magda Prus-Zych (psycholog).

Monika Plisecka


Comments


bottom of page