top of page

Uroczyste otwarcie wystawy pn. "Znani Nieznani" Polacy światu

6 czerwca 2022 roku w gościnnych progach naszej szkoły odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Znani nieznani. Polacy światu”, przygotowanej przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk.

Wystawa przybliża sylwetki „Znanych Nieznanych” Polaków i osób pochodzenia polskiego, które zasłynęły swoimi osiągnięciami na świecie, jednak często nie są kojarzone z Polską. Ekspozycja ma nie tylko popularyzować ich sylwetki, ale także uświadamiać jak wielu znanych twórców, odkrywców czy osób biznesu związanych jest z państwem polskim.

W otwarciu wystawy wzięli udział m. in. Henry Kowalczyk - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Anna Radecka - dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Sławomir Kowalski - dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Aleksandra Kucy – zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Polonia i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Renata Trzcińska - naczelnik Departamentu Współpracy z Polonia i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Barbara Sośnicka - radca-minister Departamentu Współpracy z Polonia i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Aurelia Michałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty, prof. Hanna Krajewska - dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk, a także wójtowie, dyrektorzy, kierownicy jednostek kulturalnych i oświatowych oraz związków zawodowych. Zebranych gości powitała dyrektor szkoły – Ewa Leszczyńska.

Postacie Polaków w ciekawy sposób przybliżyła prof. prof. Hanna Krajewska. Podczas inauguracji zebrani mogli obejrzeć, także występ zespołu ludowego „Pieśni i Tańca Golądkowo”, który wykonał tańce „Polka Cyganka” i Stara Baba”, a po uroczystości na słodki poczęstunek zaprosiła wszystkich golądkowska „żywieniówka” – było pięknie, uroczyście.


Jestem zaszczycona, że Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. J. Dziubińskiej w Golądkowie był gospodarzem dzisiejszego wydarzenia i że tutaj właśnie rozpoczyna się dwuipółletnia wędrówka wystawy do kolejnych szkół rolniczych(...)

i (...)bogactwem tej wystawy zamierzam dzielić się z uczniami naszej szkoły i uczniami wszystkich szkół w powiecie. Chcę siecią zaproszenia na lekcję wiedzy o „Znanych nieznanych” Polakach objąć wszystkich uczniów. Ponieważ ta wystawa będzie w naszej szkole przez dwa tygodnie zapraszamy i czekamy na pierwsze zgłoszenia zainteresowanych jej obejrzeniem i wysłuchaniem opowieści o jej bohaterach. Jestem przekonana, że młodzież z natury ciekawa, zainspiruje się dokonaniami bohaterów naszej wystawy i będzie wędrować ich śladami, dzięki czemu historia znowu połączy pokolenia – powiedziała prowadząca uroczystość dyrektor Ewa Leszczyńska.Comments


bottom of page