top of page

WIECZÓR AUTORSKI KSIĘDZA JAROSŁAWA BUKOWSKIEGO

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie miał wielką przyjemność współorganizować spotkanie z księdzem Jarosławem Bukowskim, proboszczem parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Smogorzewie. Odbyło się ono w niedzielę 18 lutego, w Sali Koncertowej Domu Polonii w Pułtusku. Licznie zgromadzonych miłośników twórczości księdza powitali dyrektor Domu Polonii – pan Michał Kisiel i dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie – pani Ewa Leszczyńska. Ich słowa zarysowały osobowość artystyczną księdza i jej efekty, które mieliśmy okazję podziwiać w dalszej części wieczoru. Pan dyrektor podkreślił także szczególną wrażliwość, dobroć i  zaangażowanie księdza w posługę duszpasterską wobec repatriantów przebywających w Domu Polonii. Pani dyrektor zapowiedziała natomiast, że za chwilę otworzą się przed zebranymi wrota do innego, twórczego świata, w którym będzie można doświadczyć cudów.

I tak się rzeczywiście stało. Wysłuchaliśmy wierszy księdza Jarosława, które czytali nauczyciele i uczniowie: pani Eliza Dembe-Stańczak, pani Monika Plisecka, Magdalena Radulska (klasa II TAK/TW) i Tomasz Chodyna (klasa II TMRiA). Na tle idealnie dobranej przez Autora muzyki zabrzmiały one wyjątkowo (dodajmy, że obsługą sprzętu zajął się uczeń klasy III TA i przy okazji parafianin księdza – Kamil Kozłowski) Utwory poetyckie przeplatane były gawędami księdza o powołaniu, doświadczaniu obecności dusz czyśćcowych i złego ducha oraz o tym, co można osiągnąć modlitwą. Kolejna część spotkania to prezentacja twórczości fotograficznej księdza, o której także interesująco (a momentami dowcipnie) opowiedział. Doświadczyliśmy więc nie tylko ulotnych momentów utrwalonych słowem, ale i na przepięknych zdjęciach o bardzo różnorodnej tematyce. Bogactwo treści przekazanych przez księdza podczas tego spotkania wydaje się niezmierzone.

Gdy już wszystko zostało przeczytane i powiedziane w części oficjalnej, przyszedł czas na obejrzenie prac plastycznych księdza i kuluarowe rozmowy o wrażeniach artystycznych wieczoru, a można było to zrobić przy filiżance kawy i ciasteczkach przygotowanych przez uczniów klas gastronomicznych pod kierunkiem nauczycielek przedmiotów zawodowych – pań Doroty Szymczuk, Edyty Żychowskiej i Izabeli Pniewskiej. Poczęstunek tyleż pięknie wyglądał, co doskonale smakował, a obsługą gości zajęły się uczennice klasy III – Aleksandra Komorowska i Magdalena Rogulska.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że spotkanie z księdzem Jarosławem Bukowskim i Jego twórczością przyciągnęło tłumy – Sala Koncertowa wypełniła się po brzegi. Licznie przybyli parafianie księdza, mieszkańcy parafii sąsiedniej (Winnica), mieszkańcy Pułtuska i okolic. O dużym zainteresowaniu świadczy też długa kolejka chętnych do nabycia niedawno wydanego tomiku „Światłograf”, z którego pochodziły prezentowane utwory i którego promocji miał służyć ten wieczór. Autor oczywiście z przyjemnością wszystkie egzemplarze podpisywał.

Cóż można powiedzieć na zakończenie relacji z tak wyjątkowego spotkania? Chyba to jedynie, że było to wydarzenie kulturalne pod każdym względem udane, bogate i zapadające w pamięć. Dlatego dziękujemy i mamy nadzieję na kolejne takie spotkania.

Monika Plisecka


Comentarios


bottom of page