top of page

Wycieczka do NCBJ w Świerku

Wycieczka edukacyjna do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku to nietypowa lekcja fizyki, w której dnia 21-11-2016 r. udział wzięło 28 uczniów z klas: 1TAK/TW, 2,3,4 TW i 3,4 TMR z naszego Zespołu Szkół.

Cel wycieczki to poznanie istoty zjawiska promieniotwórczości, jej własności i zastosowania, zapoznanie się z techniką reaktorową, zwiedzanie jedynego w Polsce reaktora Maria.

Uczestniczyliśmy w wykładach z pokazami nt.: „ Promieniowanie elektromagnetyczne”, „Promieniotwórczość, promieniowanie jonizujące (rodzaje, własności, obecność w środowisku, skutki, ochrona)”; „Budowa i zasada działania oraz zastosowanie reaktora jądrowego”, zwiedzaliśmy jedyny w Polsce reaktor jądrowy „Maria”, poznaliśmy jego konstrukcję, zasadę działania i zastosowanie, oglądaliśmy wnętrze reaktora jądrowego w czasie jego pracy.

Wizyta w Centrum Badań Jądrowych w Świerku, to propagowanie wiedzy o promieniotwórczości, fizyce i technice jądrowej, zastosowaniach fizyki jądrowej w przemyśle, medycynie i innych dziedzinach nauki.

Wizyta w Ośrodku Atomistyki w Świerku zachęca do dalszego zgłębiania tematu promieniotwórczości i technik jądrowych, bez których coraz trudniej o energię potrzebną do podtrzymania i rozwoju cywilizacji XXI wieku.

Wycieczkę zorganizowała p. Anna Lusa – nauczyciel fizyki i p. Marlena Haider – nauczyciel, lekarz weterynarii.

Tekst i foto: Anna Lusa


imagekk009

Comments


bottom of page