top of page

"Zero food waste" – nie marnuję żywności

Zero food waste – nie marnuję żywności to konkurs zorganizowany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Celem konkursu było zachęcenie do wdrożenia idei niemarnowania żywności oraz kreatywnego podejścia do sztuki kulinarnej z wykorzystaniem produktów, które pozostały z poprzednich posiłków czy zakupów. Temat niemarnowania żywności wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych w naszej szkole. Szczególnie teraz, kiedy w czasie pandemii jest utrudniony swobodny dostęp do sklepów, ryneczków i bazarków, kiedy zakupy robi się rzadziej, kupuje więcej, tym bardziej trzeba zwrócić uwagę na to, żeby wszystkie zakupione produkty całkowicie wykorzystać.


Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego reprezentowała uczennica klasy III Klaudia Adamczewska, która podczas zajęć praktycznych przygotowała „Pierożki z białym serkiem, szczypiorkiem i półpłynnym żółtkiem oraz „Cappuccino ze świeżych pomidorów „. Jury konkursu nie miało łatwego zadania, gdyż różnorodność nadesłanych opisów była ogromna. Oceniając dania kierowało się kryteriami: zgodność z tematyką konkursu, sposób prezentacji, estetyka podania i kreatywność.


Udział w konkursie pozwolił zdobyć Klaudii kolejne doświadczenie, które z pewnością zaowocuje w przyszłości, będzie wzorem dla młodzieży i zachętą do podejmowania takich wyzwań w dorosłym życiu. Dodatkową motywacją do udziału w kolejnych konkursach jest otrzymanie bonu na lekcje na platformie edusofa.com. który może być wykorzystany przez każdego z uczniów.

bottom of page