top of page

Biblioteka poleca

Drodzy użytkownicy biblioteki szkolnej!

Rozpoczynamy cykl czytelniczych propozycji, wśród których każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie – jeśli tylko będzie chciał. Spośród wielu książkowych nowości, które możecie wypożyczać, co dwa tygodnie będzie tu przedstawianych kilka tytułów, którym warto poświecić uwagę.

Oto, co idzie na pierwszy ogień.

„Bądźmy dobrej myśli” – Carolina Setterwall

Książka dla tych, którzy czują dreszcz na myśl o jakiejś niepokojącej, intrygującej tajemnicy. Debiutancka powieść szwedzkiej autorki, której bohaterka (też Carolina) otrzymuje pewnego dnia od swojego ukochanego dziwnego maila. Kończy się on słowami, które posłużyły autorce za tytuł powieści – „Bądźmy dobrej myśli”. Problem polega na tym, że kilka miesięcy później nadawca tej wiadomości umiera. To Carolina znajduje ciało partnera, a potem, zszokowana, próbuje rozwikłać zagadkę jego śmierci. Czego się dowie? Do jakiego miejsca dotrze? Jak poradzi sobie ze stratą i jakim będzie człowiekiem w wyniku doświadczeń, które ją spotkały?

„Drogi Evanie Hansenie” – Val Emmich oraz Steven Levenson, Benj Pasek, Justin Paul

Książka dla młodych ludzi – i tych, którym sprawy młodych są bliskie. Na jej podstawie powstał również musical. Opowiada o samotnym i nieśmiałym Evanie, który za radą terapeuty pisze do siebie listy mające mu pomóc w rozwiązaniu problemów i podnieść go na duchu. Niestety jeden z tych listów trafia do innego adresata – szkolnego buntownika Connora, który wkrótce popełnia samobójstwo. Błędna interpretacja sytuacji powoduje, że Evan zostaje uznany za przyjaciela Connora i znajduje się nagle w centrum zainteresowania wielu osób. Co zrobi? Czy sprostuje sytuację? Czy pomoże zrozpaczonej rodzinie Connora? Czy poradzi sobie z jeszcze większymi problemami niż te, które dotychczas miał?

„Weterynarz z przypadku. Czego nie wiecie o swoich zwierzakach” – Phillip Schott

Autor tej książki rzeczywiście jest weterynarzem i opowiada w niej o swojej pracy, wyjątkowych pacjentach i ich przypadłościach. Książka dostarczy powodów i do uśmiechu, i do wzruszenia – a także będzie źródłem ciekawych, przystępnie podanych  informacji o naszych pupilach i o tym, jak o nie dbać. Warta polecenia nie tylko uczniom technikum weterynarii.

„Sendlerowa. W ukryciu” – Anna Bikont

Na koniec coś dla miłośników dobrze udokumentowanej biografii i historii. Ireny Sendlerowej nikomu chyba przedstawiać nie trzeba, ale z pewnością warto zagłębić się w jej losy, poznać cechy tej niezwykłej postaci, które spowodowały, że tak mocno zaangażowała się w pomoc Żydom podczas okupacji. Książka Anny Bikont stanowi doskonałe i bardzo ciekawe źródło wiedzy na ten temat.

Kolejna porcja dobrych książek wkrótce – a jeśli jednak żadna z wyżej wymienionych Cię, Drogi Czytelniku, nie zainteresowała, biblioteka szkolna dysponuje jeszcze wieloma innymi tytułami. Do wyboru, do koloru. Polecam i zapraszam!

BIBLIOTEKA POLECA – ROZDZIAŁ DRUGI (18.01.2021r.)

Drodzy użytkownicy biblioteki szkolnej! Prezentujemy kolejne tytuły warte uwagi – dziś będą to książki autorów znanych i uznanych.

Radek Rak – „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”

Książka, która w 2020 roku otrzymała najważniejszą polską nagrodę literacką – Nike. Jest to powieść nawiązująca do losów postaci oraz do wydarzeń, o których uczniowie na pewno słyszeli na lekcjach historii i języka polskiego podczas omawiania dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Książka Radka Raka może być tutaj bardzo interesującym kontekstem. Nie jest to jednak powieść historyczna, a raczej właśnie baśniowa, wyrosła z legend i fascynacji autora. O samym autorze warto zaś wspomnieć, że pracuje jako lekarz weterynarii, a o pisaniu w jednym z wywiadów mówił jako o sposobie odreagowywania stresu związanego z wykonywanym zawodem. A że przy okazji jest to pisanie doceniane przez czytelników i krytyków – wypada tylko pogratulować. Dodajmy jeszcze, że na podstawie polecanej książki powstanie film.

Mariusz Szczygieł – „Nie ma”

Pozostańmy jeszcze przez chwilę przy Nagrodzie Literackiej Nike. W 2019 roku zdobył ją Mariusz Szczygieł za książkę reportażową pt. „Nie ma”. Pozycja została również uhonorowana Nike Czytelników. Zawarte w niej reportaże (zwane również opowiadaniami faktu) łączy motyw pustki, braku, nieobecności, który autor czyni tematem rozmów z osobami różnego pochodzenia i różnych profesji. Z całą pewnością jest to książka skłaniająca do wielu przemyśleń.

Olga Tokarczuk – „Czuły narrator”

Najnowsza książka polskiej pisarki, która otrzymała Nagrodę Nobla 2018 w dziedzinie literatury stanowi zbiór jej esejów i wykładów. Są to teksty wcześniej publikowane i nowe, a ich lektura pozwala prześledzić postawę Olgi Tokarczuk zarówno od strony twórcy, jak i odbiorcy kultury. My zaś, jako czytelnicy, możemy ocenić, czy jest to postawa nam bliska i w jakim stopniu. Warto zaznaczyć, że w książce znajduje się szeroko komentowana mowa noblowska, której tytuł stał się również tytułem całości.

Swietłana Aleksijewicz – „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości”

Jako ostatnią polecamy książkę białoruskiej pisarki, która również otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury (2015). To również jest reportaż. Dotyczy wielkiej katastrofy –  wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu, który miał miejsce w roku 1986. Autorka pisze o jego skutkach. Nie tylko takich, jak skażenie i jego straszne konsekwencje dla zdrowia i życia ludzi, zwierząt i całej natury. Zadaje pytania o to, jak i gdzie żyć po katastrofie, która dla wielu była końcem ich świata. Jej książka jest nazywana pomnikiem ofiar Czarnobyla – ludzi, którzy stracili zdrowie i życie bezpośrednio w wyniku wybuchu, próbując ograniczyć jego skutki oraz tych, których życie nieodwracalnie zmieniło się po katastrofie. Warto jeszcze dodać, że z książki Swietłany Aleksijewicz korzystali twórcy świetnego serialu amerykańsko-brytyjskiego pt. „Czarnobyl”.

Kolejna porcja dobrych książek wkrótce – więc jeśli żadna z wyżej wymienionych  nie okazała się interesująca, biblioteka szkolna dysponuje jeszcze wieloma innymi tytułami. Do wyboru, do koloru.  Polecam i zapraszam!

BIBLIOTEKA POLECA – ROZDZIAŁ TRZECI (03.02.2021 r.)

Drodzy użytkownicy biblioteki szkolnej! Prezentujemy kolejne tytuły warte uwagi – dziś będą to książki dedykowane konkretnie uczniom i nauczycielom.

Uczniom proponujemy książkę Sławomira Kopera pt. „Sekretne życie autorów lektur szkolnych". Nie tacy świeci, jak ich malują”, która może być znakomitą odskocznią od podobno nudnych biografii pisarzy. Nie zwolni z ich znajomości, to trzeba wyraźnie powiedzieć. Ale sprawdzi się jako przerywnik pomiędzy dowiadywaniem się, w którym roku jaki autor się urodził, w którym wpadł na pomysł napisania tej czy tamtej książki, a kiedy wreszcie do pisania przystąpił. Autor zdradza tajemnice m.in. takich osobistości, jak Adam Mickiewicz, Aleksander Fredro, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Wyspiański. Zawiera też zabawne portrety opisywanych twórców.

Jako drugą polecamy książkę Elżbiety Zubrzyckiej – „Egzaminy bez spiny. Wiesz więcej i potrafisz więcej niż ci się wydaje”. Znów – nie jest to książka, która pozwala się nie uczyć – ale może sprawić, że nauka będzie łatwiejsza i efektywniejsza. Autorka zwraca się wprost do uczniów (ale to nie jest nudny wykład!), daje konkretne rady, z troską i przekonująco mówi, co jest ważne w tym całym uczeniu się. Warto sięgnąć!

Skołatanym nauczycielskim sercom i wyeksploatowanym umysłom również polecamy dwie książki. Pierwsza to „Balsam dla duszy nauczyciela” Jacka Canfielda i Marka Victora Hansena. Jest zbiór relaksujących i inspirujących opowieści, które mogą tchnąć nowego ducha w tę niełatwą zawodową codzienność.

A gdyby ta jedna książka nie wystarczyła, proponujemy jeszcze inną: „Szczęśliwi nauczyciele zmieniają świat” (Thich Nhat Hanh i Katherine Weare). Jest to pozycja w duchu bardzo popularnej od pewnego czasu praktyki uważności. Może warto przeczytać i uwierzyć w jej tytuł?

Kolejna porcja dobrych książek już wkrótce – wiec jeśli żadna z wyżej wymienionych nie okazała się interesująca, biblioteka szkolna oferuje jeszcze wiele innych tytułów. Polecam i zapraszam!

BIBLIOTEKA POLECA – ROZDZIAŁ CZWARTY (1.03.2021)

Drodzy użytkownicy biblioteki szkolnej! W dzisiejszym odcinku naszego cyklu proponujemy książki dla młodzieży.

Na początek dwie kontynuacje serii.

Stephenie Meyer – autorki popularnej sagi „Zmierzch” z pewnością nie trzeba Wam przedstawiać. Biblioteka szkolna od dawna dysponuje czterema tomami tej popularnej sagi, a od niedawna także kolejnymi powieściami stanowiącymi jej uzupełnienie. Są to:

„Życie i śmierć. Zmierzch opowiedziany na nowo” – książka opisywana jako nowa, zdumiewająco śmiała wersja pierwszego tomu sagi

oraz

„Słońce w mroku” – czyli „Zmierzch” opowiedziany ustami Edwarda, głównego bohatera, w odróżnieniu od pierwszego tomu, w którym wydarzenia były przedstawione z perspektywy bohaterki, Belli.

Ponadto do oferowanych przez bibliotekę książek z serii „Igrzyska śmierci” (równie popularnej jak saga „Zmierzch”) dołączyła nowa powieść Suzanne Collins – „Ballada ptaków i węży”.

Jeśli chcecie przypomnieć sobie oba cykle i poznać kolejne ich odsłony – biblioteka zaprasza. J

Kolejna propozycja do książka Tammy Robinson pt. „Normalni inaczej”. Ten intrygujący tytuł skrywa opowieść o nastoletniej Maddy, na barkach której spoczęło zdecydowanie zbyt wiele poważnych obowiązków wynikających z opieki nad autystyczną siostrą. W życiu Maddy pojawia się Albert marzący o ucieczce z domu,  w którym nie zaznaje miłości, zrozumienia i akceptacji. Co wyniknie ze spotkania tych dwojga?

Warta polecenia jest także sfilmowana powieść „Słońce też jest gwiazdą” Nicoli Yoon. To historia, która pochodzi z Jamajki, ale od ósmego roku życia mieszka w Nowym Jorku. Problem w tym, że jej rodzina przebywa w USA nielegalnie, a widmo deportacji staje się coraz bardziej rzeczywiste. Czy Natasha będzie musiała zostawić swoje dotychczasowe życie i wrócić do ojczystego kraju, którego tak naprawdę nie zna?

Na koniec powieść odbiegająca zupełnie tematyką od poprzednich – „Sierota, bestia, szpieg” Matta Killena. Czerpiąca z historii II wojny światowej, zaskakująca książka, której bohaterka jest piętnastoletnia Sara – Żydówka ucząca się w elitarnej nazistowskiej szkole. Jaką misję ma do wypełnienia Sara? Czy to może się udać? Czy to można przeżyć? Sprawdźcie, czytając książkę określaną jako thriller szpiegowski dla młodzieży.

A jeśli to nie wystarczy – przyjdź do biblioteki i sprawdź, co jeszcze możesz wypożyczyć. Propozycji na pewno nie zabraknie. J

Monika Plisecka

IMG_0033.JPG
IMG_0032.JPG
bottom of page