top of page

Biblioteczne skarby

Wszystkim wiadomo, że na kartach książek skrywa się historia – i wcale nie dotyczy to tylko książek historycznych. Z dawno temu zadrukowanych stronic możemy się dowiedzieć, jak kiedyś było – jaką wiedzę przekazywano dawniej w różnych dziedzinach, jakim językiem pisano, co uznawano za warte utrwalenia na piśmie. Być może za kolejnych sto czy dwieście lat ktoś tak samo spojrzy na dzisiejsze nowości wydawnicze, które właśnie w dużej liczbie zostały dostarczone do biblioteki szkolnej?

Lecz dziś nie o nowościach. Dziś o skarbach wygrzebanych z bibliotecznych półek. O książkach, z kart których mówi do nas przeszłość. Mamy bowiem w naszej bibliotece książki wydane w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku, a nawet wcześniej. Jest na przykład „Uprawa roli i roślin” z 1939 roku czy „Gospodarska hodowla koni” z 1946 – a więc podręczniki przydatne poprzednim pokoleniom golądkowskich uczniów. Znajdziemy także książki z innych dziedzin, jak „Wybór poezji” Jana Kochanowskiego (1946), „Lirykę romantyczną” (1947), „Krótką gramatykę dla wszystkich” (1949), biografię Mikołaja Kopernika (1947) czy Fryderyka Chopina (1946).

Te i inne wydane wiele lat temu książki wyeksponowane zostały w dwóch gablotach przy wejściu do szkoły od strony internatu. Zatrzymując się przy nich choćby na chwilę przywołujemy je z powrotem do życia, przywołujemy też wspomnienie o tych, którzy kiedyś się nad nimi pochylali w poszukiwaniu wiedzy, wytchnienia czy refleksji.

Warto.

Monika PliseckaComments


bottom of page