Książki ze świata w świecie Golądkowa

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


Wszystkich użytkowników biblioteki szkolnej zapraszamy dzisiaj na wycieczkę w strony znane i nieznane. W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich chcemy Wam przedstawić powieści i autorów z różnych krajów, a jako tło posłużyły nam do tego krajobrazy i miejsca swojskie – golądkowskie.

Dzięki książkom możemy odbywać podróże nie ruszając się z miejsca, mocą wyobraźni zobaczyć odległe rejony i poczuć ich atmosferę. Jednocześnie zostajemy tu, gdzie jest dobrze i pięknie, co może w codziennym zabieganiu nam umyka – na przykład w Golądkowie. 😊 Ruszajmy więc w drogę!


Nowoczesne, świetnie wyposażone laboratorium od niedawna służy uczniom kształcącym się w zawodzie technik weterynarii. Zawitała tam francuska pisarka Emanuelle Pagano z książką pt. „Nastoletni troglodyci”. To opowieść o odkrywaniu siebie, próbach określenia, kim się jest. Przeznaczona dla młodzieży, ale też dla każdego, kto mimo strachu i bólu pokonuje przeszkody i spełnia marzenia.Wychodzimy ze szkoły i przed jej budynkiem wita nas Japonia w trzech odsłonach – hybrydowa toyota do nauki jazdy oraz dwóch autorów. Kazuo Ishiguro, laureat literackiej Nagrody Nobla (2017) z książką pt. „Nie opuszczaj mnie”, której akcja dzieje się w szkole a także popularny autor kryminałów Tetsuya Honda z powieścią „Przeczucie”.Następnie udajemy się do pięknego szkolnego ogrodu, o który dbają uczniowie kształcący się w zawodzie technik architektury krajobrazu. To doskonałe miejsce dla książek „Historia pszczół” i „Błękit” – ich autorką jest norweska pisarka Maja Lunde, która porusza w swych powieściach bardzo ważną tematykę ekologiczną.
Z ogrodu kierujemy się w stronę naszego Mini Zoo, a tam napotykamy urocze, przemiłe kózki, którym towarzyszy książka o zdecydowanie innym klimacie. „Szczelina” słowackiego autora Jozefa Kariki to wciągająca, mroczna i tajemnicza opowieść, zdecydowanie nie do czytania przed snem! To książka dla tych, co się lubią bać.Kilka kroków dalej zatrzymujemy się przed specjalnym daszkiem szkoleniowym, który podczas zajęć praktycznych służy uczniom kształcącym się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Tutaj czeka niemiecka pisarka Nele Neuhaus z kryminalną powieścią o groźnie brzmiącym tytule „Wśród rekinów”. Nikomu nie życzymy, by dostał się między rekiny, ale książkę polecamy. 😊Kolejny przystanek to warsztaty szkolne. Tu między maszynami przycupnęły książki autorów z dwóch krajów. Amos Oz to najpoczytniejszy na świecie pisarz izraelski, a „Opowieść o miłości i mroku” jest jedną z najważniejszych jego książek, w której porusza wątki autobiograficzne. Zaś Isabel Allende to pisarka z Chile – jej książka „W samym środku zimy” jest liryczną, refleksyjną historią, której bohaterowie są zaskakiwani przez los, wciąż jednak próbują wziąć go we własne ręce.