top of page

Narodowe Czytanie 2018

„PRZEDWIOŚNIE” W GOLĄDKOWIE

Dokładnie rok po Narodowym Czytaniu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w ZS CKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie, 12 września 2018 znów włączyliśmy się w tę ogólnopolską akcję, która w Polsce stała się już chlubną tradycją.

Tym razem spotkanie odbyło się w sali gimnastycznej, gdzie zebraliśmy się, by wysłuchać „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Prowadząca spotkanie Magdalena Radulska (uczennica klasy III tak/tw) przybliżyła pokrótce inicjatywę Narodowego Czytania oraz najważniejsze fakty i ciekawostki na temat jego tegorocznej lektury. Można było m.in. zobaczyć fragment rękopisu „Przedwiośnia” udostępnianego przez największą polską bibliotekę cyfrową – Polonę, a także wysłuchać uzasadnienia wyboru tej lektury, które przedstawił prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w liście do Rodaków. Obejrzeliśmy także krótki fragment ekranizacji powieści z 2001 roku w reżyserii Filipa Bajona, przedstawiający wyczekiwany moment dotarcia Polaków do upragnionej Ojczyzny i przekroczenie granicy. Dodatkowo lekturom Narodowego Czytania z lat ubiegłych wyeksponowanym na stoliku towarzyszyła tematyczna gazetka.

Trzon spotkania stanowiło jednak oczywiście samo „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Kolejno usłyszeliśmy:

– fragment „Rodowodu” przeczytany przez panią pedagog Hannę Karłowicz;

– fragment „Szklanych domów” przeczytany przez panią dyrektor Ewę Leszczyńską;

– fragment „Nawłoci” przeczytany przez Sylwestra Ujazdę (ucznia klasy II tmria)

– oraz fragment „Wiatru od wschodu” przeczytany przez Tomasza Chodynę (ucznia klasy III tmria).

Kończąc Narodowe Czytanie 2018 w Golądkowie, pani dyrektor Ewa Leszczyńska wyraziła nadzieję, że będzie ono zachętą do sięgnięcia po „Przedwiośnie” – po raz pierwszy lub po raz kolejny. Do Narodowego Czytania nie wybiera się bowiem lektur przypadkowych, lecz te o znamionach genialności, przełomowym znaczeniu i szczególnej wadze dla Polski.

Prezentację multimedialną towarzyszącą Narodowemu Czytaniu „Przedwiośnia” w Golądkowie dołączamy do niniejszej relacji.

Monika Plisecka

Przedwiośnie – prezentacja multimedialna