top of page

NARODOWE CZYTANIE 2019 – PO RAZ ÓSMY W POLSCE, PO RAZ TRZECI W GOLĄDKOWIE

Narodowe Czytanie to inicjatywa bardzo dobrze wszystkim znana, szeroko propagowana i niewymagająca uzasadnienia. Co roku z tej okazji czytane są wybitne, ponadczasowe dzieła literatury polskiej. Te właśnie, które z całą pewnością można określić mianem narodowych.

26 września 2019 w ramach kolejnej edycji tego przedsięwzięcia czytaliśmy w ZS CKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie nowele polskie. Jak napisał w okolicznościowym liście Prezydent RP Andrzej Duda, „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia”.

Fragmenty nowel „Dym” Marii Konopnickiej, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Katarynka” Bolesława Prusa przeczytali w następującej kolejności: pani dyrektor Ewa Leszczyńska, pani Elżbieta Tomczak, Zofia Pyrkosz (II tw), Kamil Falkowski (III tuiseo), Wiktoria Syska (II tw), Roksana Adamczewska (II tak), Martyna Jastrzębska (II tak), pani wicedyrektor Anna Kwiatkowska i pani Hanna Karłowicz. Czytaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna uwidaczniająca wszystkie lektury tegorocznego Narodowego Czytania oraz realizację tego wydarzenia w różnych miejscach kraju.

Podczas spotkania rozstrzygnięty został także ogłoszony przez bibliotekę szkolną konkurs, w którym trzeba było się wykazać znajomością wszystkich ośmiu nowel oraz wiedzą na temat przebiegu poprzednich edycji Narodowego Czytania. Uczestnicy mogli wylosować dowolną ilość różnie punktowanych pytań, zależnie od stopnia trudności. Najlepsze w konkursie okazały się uczennice klasy II tw – Izabela Dołęga i Klaudia Krajewska, które odebrały z rąk pani dyrektor Ewy Leszczyńskiej nagrody książkowe. Serdeczne gratulacje dla zwyciężczyń, a dla wszystkich niech to będzie zachęta do udziału w innych konkursach. Po wręczeniu nagród pani dyrektor zakończyła spotkanie, dziękując za jego organizację i udział w nim oraz zachęcając do czytania nie tylko od święta.

Tegoroczną edycję Narodowego Czytania w ZS CKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie przygotowały panie: Hanna Karłowicz, Katarzyna Łebkowska, Monika Plisecka i Elżbieta Tomczak.

Monika Plisecka


Comments


bottom of page