top of page

Natura w ogrodzie i na ekranie, czyli wycieczka do Powsina i Warszawy!

Bioróżnorodność, oznaczająca rozmaitość form życia występujących na Ziemi, jest obecnie jednym z popularniejszych tematów prywatnych i naukowych dyskusji. Z bioróżnorodnością mogli zetknąć się uczniowie klasy 2HTR, którzy wraz z wychowawcą Katarzyną Łebkowską i opiekunami p. Stanisławem Podlasińskim i p. Adamem Kwiatkowskim, uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Powsina.

To tutaj, w Ogrodzie Botanicznym PAN, znajdują się różnorodne gatunki roślin i drzew. W tym wspaniałym, przyrodniczym obiekcie, liczącym sobie prawie 50 lat, można podziwiać rzadkie i chronione gatunki polskiej flory. Już od samego wejścia do ogrodu oczom zwiedzających ukazuje się przepiękny ogród bylinowy. Tuż za nim uważny obserwator dostrzega różnorodne, górskie rośliny, dalej widzi kolorowe rabaty kwiatowe, rośliny źródliskowe i rosnące na terenach bagiennych.

W oddali, w blasku jesiennego słońca, dostrzega mieniące się różnobarwne wrzosy, wrzośce i czerwone owoce jałowca. A w powietrzu zwiedzający czuje zapach lawendy, posianej przy przydrożnych rabatach, koszonej trawy, ziół, roślin leczniczych i licznych drzew iglastych.

Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć i poczuć swoisty mikroklimat w tutejszej oranżerii. A przy wyjściu z ogrodu podziwiać różnobarwne i różnokształtne dynie, pomidory i inne pięknie się prezentujące warzywa i owoce, szczególnie jabłka rosnące na starych odmian polskich jabłoni.

Po zwiedzeniu ogrodu uczniowie, wraz z opiekunami, przemieścili się szkolnym autokarem do Warszawy, do Kina Cinema City Sadyba, aby obejrzeć film pt. „Siła naszych marzeń”. Tym razem uczestnicy wycieczki, za sprawą magii kina, przenieśli się na tereny nadmorskie, do francuskiej farmy, gdzie przygotowywano konie do wyścigów kłusaków. Uczniowie nie tylko poznali losy pewnej rodziny i nastolatki Zoe, młodej, dobrze się zapowiadającej dżokejki, ale także ludzkie tragedie. Byli świadkami nieszczęśliwego wypadku w stajni, w wyniku którego dziewczyna, została sparaliżowana od pasa w dół. Tym samym jej marzenia o zostaniu światowej sławy dżokejką, legły w gruzach.

Nie jest to jednak obraz o rozpaczy. Przeciwnie, o harcie ducha, o nie poddawaniu się przeciwnościom losu, o walce o swoje marzenia, o przyjaźni odmiennych ludzi, pełnosprawnych i niepełnosprawnych, o pięknej relacji człowieka i zwierzęcia, o wzajemnej współpracy, miłości i poszanowaniu innych.

Pełni emocji i niezapomnianych wrażeń uczestnicy wycieczki, około godziny 18:00, powrócili autokarem do szkoły.

I tak uczniom klasy 2HTR i ich opiekunom minął 28.09.2023r.

Do następnej wyprawy!Comments


bottom of page