top of page

POEZJA NIE TAKA STRASZNA, JAK JĄ MALUJĄ

19 marca odbyło się w naszej szkole spotkanie zorganizowane z okazji Światowego Dnia Poezji. Dwa dni przed właściwą datą obchodzenia święta przypomnieliśmy, że jego celem jest promowanie, czytanie, pisanie, publikowanie i nauczanie poezji na całym świecie. Przemierzyliśmy świat poezji, zatrzymując się z oczywistych względów tylko na niektórych przystankach wyznaczonych przez wiersze Jana Andrzeja Morsztyna, Juliana Tuwima, Czesława Miłosza, ks. Jana Twardowskiego, Adama Mickiewicza, Wisławy Szymborskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Leopolda Staffa, Kazimierza Wierzyńskiego.

Poezja towarzyszy nam od dziecka. Gdy mija czas dziecięcych wierszyków, może być jedną z dróg poszukiwania odpowiedzi na wiele pytań. Czasami wykłada nam rzeczy najbardziej oczywiste i gdy nie zawsze mamy tę zdolność, by samemu je odkryć, właśnie wtedy się przydaje. Gdyby nie ona, wiele ważnych i przełomowych wydarzeń byłoby odnotowanych jedynie jako fakty w kronikach i podręcznikach – poezja zapisuje je także w naszych sercach. I wreszcie, gdyby odrzucić to wszystko, co w związku z poezją musimy – a musimy ją rozumieć, analizować i interpretować – pozostałoby jej czyste piękno. Staraliśmy się właśnie to piękno pokazać i o nim mówić, wzbogacając spotkanie muzycznymi aranżacjami znanych wierszy. A na koniec społeczność szkolna została zaproszona do konkursu, który polegał na wylosowaniu fragmentu wiersza i podaniu jego tytułu oraz autora. Z wiedzą tą należało przyjść do biblioteki szkolnej po godzinie 13 i być wśród 10 osób, które zrobią to najszybciej. Zainteresowanie konkursem było jednak dużo większe – pojawiło się 28 osób, z których 23 udzieliły poprawnej odpowiedzi (tu uwaga dla niektórych uczestników konkursu – Wisława i Wiesława to dwa różne imiona, które z nich nosiła nasza noblistka?). Prawidłowych odpowiedzi udzieliły następujące osoby wymienione niżej w kolejności pojawiania się:

 1. Kinga Kobylińska (II tw)

 2. Tomasz Chodyna (III tmria)

 3. Dawid Kacperski (III tmria)

 4. Aleksandra Turek (II tżiug)

 5. Karolina Nerć (IV tżiug)

 6. Dmuchowski Tomasz (IV ta)

 7. Górecki Paweł (II tmria)

 8. Joanna Truszczyńska (II tżiug)

 9. Krystian Tomaszewski (II tmria)

 10. Karolina Borucka (II tżiug)

 11. Roksana Rudnicka (III tak)

 12. Joanna Szczepanik (IV ta)

 13. Hanna Wilczewska (III tak)

 14. Julia Tomaszewska (I tak)

 15. Konrad Rutkowski (II tmria)

 16. Sylwester Ujazda (II tmria)

 17. p. Agata Sokołowska

 18. p. Emilia Dyga

 19. Oliwia Walesiak (III tw)

 20. Weronika Saraczyn (III tak)

 21. Natalia Chodyna (III tw)

 22. Dawid Giziński (III tmria)

 23. Klaudia Wierzbicka (I tziug)

Gratulujemy wszystkim, którzy znali poprawną odpowiedź – 10 pierwszych osób otrzyma wkrótce nagrody.

W przygotowanie poetyckiego spotkania zaangażowali się uczniowie: Klaudia Adamczewska (I tżiug), Hanna Wilczewska (III tak), Olga Borucka (III tak), Tomasz Chodyna (III tmria), Kacper Sumiła (III tmria).

Monika Plisecka

Comments


bottom of page