top of page

Ratownicy Czytelnictwa - inauguracja projektu w naszej szkole

Jeżeli nazwa projektu brzmi Ratownicy Czytelnictwa – to znaczy, że ktoś podejmuje się bardzo poważnej misji.

Jeżeli coś ma w nazwie słowo „ratownicy” – to znaczy, że nie jest dobrze, ale może być lepiej.

Czytelnictwo w Polsce rzeczywiście nie stoi na wysokim poziomie, pokazują to kolejne badania. W naszej szkole mamy grupę czytających, miłośników książek, którzy odwiedzają szkolną bibliotekę i korzystają z jej zasobów. Są także uczniowie i nauczyciele mający pokaźny własny księgozbiór, którym chętnie się dzielą. Dzielą się także wrażeniami z przeczytanych lektur. Warto, bo rozmowy o książkach są piękną i ważną częścią procesu czytania.

Chcielibyśmy jednak, by czytających było znacznie więcej, by grupa moli książkowych rosła w siłę – zarówno na naszym szkolnym podwórku, jak i wszędzie tam, gdzie dotrzemy ze swoimi działaniami. By jak najwięcej osób rozumiało i czuło moc książki, korzystało z jej dobrodziejstw na co dzień.

Dlatego właśnie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie przystąpił w tym roku do ogólnopolskiego projektu Ratownicy Czytelnictwa prowadzonego przez Fundację Powszechnego Czytania. 23 listopada odbyło się spotkanie samorządów klasowych, na którym pani Monika Plisecka – koordynator projektu – zapoznała uczniów z jego celami i założeniami. Do udziału w projekcie szczerze zachęcała też uczniów pani dyrektor Ewa Leszczyńska, opowiadając o tym, jakie miejsce zajmuje książka w jej domu i w jej życiu. Reprezentacje poszczególnych klas zostały poproszone o przekazanie informacji o Ratownikach Czytelnictwa kolegom i koleżankom.

W spotkaniu uczestniczyły też wybrane książki z naszej biblioteki szkolnej i na koniec spotkania wszyscy stanęliśmy do wspólnego zdjęcia z nimi, rozpoczynając tym samym oficjalnie udział w projekcie. :) Zapewniamy, że żadna książka nie ucierpiała podczas wykonywania zdjęcia! :)

Hasło przewodnie projektu brzmi Wszystkie ręce na pokład! Ogłaszamy więc, że jesteśmy gotowi do działania i wkrótce zaprosimy społeczność szkolną do kolejnych aktywności mających na celu ratowanie czytelnictwa.

Monika Plisecka


Comentários


bottom of page