top of page

Szkolenie produktowo – techniczne z agrotroniki

W piątek 22 listopada 2019 r. gościliśmy w szkole przedstawicieli amerykańskiej firmy AGCO, która jest właścicielem m.in. fińskiej marki VALTRA. To właśnie na produktach tej marki panowie: Dariusz Krzepicki oraz przedstawiciel dealera VALTRY – firmy AGROTECHNIK w Stawiskach, Adrian Piotrowski, skupili uwagę uczniów klasy trzeciej i czwartej kształcących się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.

Podczas spotkań trwających ponad trzy godziny, nasi goście przedstawili historię marki VALTRA oraz jej najnowsze produkty. Pierwszą część spotkania stanowił wykład, drugą – praktyczne zapoznanie z wielofunkcyjnym podłokietnikiem smart touch, montowanym w ciągnikach VALTRA.

Mieliśmy okazję poszerzyć swoją wiedzę z bardzo dynamicznie rozwijającej się w ciągu ostatnich kilku lat technologii tzw. rolnictwa precyzyjnego, które obejmuje m.in. sterowanie pracą ciągników i maszyn rolniczych przy pomocy systemu Real Time Kinematic (RTK), czyli technologii bardzo precyzyjnych pomiarów (dokładność rzędu 2 cm) z wykorzystaniem systemu satelitów GPS., sterowanie dawką wysiewanych nawozów lub nasion, prowadzenia równoległego itp. Technologie te pozwalają na realne i znaczne obniżenie kosztów prowadzenia produkcji rolniczej, już w gospodarstwach o średnim areale, w ciągu stosunkowo krótkiego czasu. Obecnie ceny tych systemów są do zaakceptowania przez polskich rolników, i jak stwierdzili nasi goście, od około dwóch lat prawie wszystkie ciągniki VALTRA średniej i wyższej klasy sprzedawane w Polsce wyposażone są w najnowsze systemy agrotroniczne.

Zdobyta wiedza na pewno przyda się np. podczas egzaminu zawodowego z kwalifikacji M.46 (Eksploatacja systemów mechatronicznych w rolnictwie), który uczniowie będą zdawali już w styczniu.

Bardzo dziękujemy panu Dariuszowi Krzepickiemu oraz panu Adrianowi Piotrowskiemu za bardzo ciekawe spotkanie i zapoznanie z niesamowitą technologią. Liczymy oczywiście na ciąg dalszy współpracy.

Paweł Pieńkosz, Wiktor Kałużny

Comments


bottom of page