top of page

Uwolnij książkę! Czyli Bookcrossing w naszej szkole.

Droga społeczności szkolna! Zapraszamy Was do włączenia się w akcję uwalniania książek. Idea ta ma już trochę lat, więc być może o niej słyszeliście, a i może braliście w bookcrossingowych akcjach udział. Teraz jednak macie okazję zrobić to w naszej szkole! 😊

Kilka informacji o bookcrossingu – dla tych, którzy być może jeszcze o nim nie słyszeli.

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem.

Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.

Co daje mam bookcrossing? Pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek lub po prostu nie lubią/nie chcą ich gromadzić, powoduje, że książki są w ciągłym obiegu.

Bookcrossing to bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą , budowanie więzi między czytelnikami, skuteczny sposób integracji. Potencjał bookcrossingu jest przeogromny! Ruch bookcrossingowy zyskuje sympatyków i dużą przychylność społeczeństwa.

Jak to będzie wyglądało w naszej szkole? Otóż na dolnym korytarzu pojawił się regał. Pierwsze uwolnione książki już stoją na jego półkach i już czekają na swoich czytelników. Zasady udziału w akcji uwalniania książek są następujące:

· Z inicjatywą zwracamy się do całej społeczności szkolnej – czyli do uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych i rodziców. Każdy, kto chce, może zapełniać nasz bookcrossingowy regał i wybierać sobie z niego książki!

· Jeśli masz książkę lub książki, którą/których nie chcesz/nie musisz zatrzymać na zawsze – możesz zostawić ją/je na półce szkolnego regału bookcrossingowego.

· Nie traktuj go jednak jako miejsca, w którym możesz pozbyć się książek, które Ci po prostu zalegają w domu. To nie zbiórka makulatury! Książki trafiające na półki – zgodnie z ideą bookcrossingu – chciałyby być czytane jeszcze przez wiele osób, niech więc będą w dobrym stanie.

· W zamian za pozostawioną na półce książkę możesz sobie wybrać inną. Jeśli w danym momencie nie masz żadnej książki do uwolnienia, a jakaś z tu stojących Cię zainteresuje – weź ją i czytaj, na zdrowie! Być może za jakiś czas znajdziesz u siebie książkę, którą będziesz mógł/mogła tu zostawić.

· Po przeczytaniu książki uwolnionej ze szkolnego bookcrossingowego regału postaraj się puścić ją w dalszy obieg. Możesz zostawić ją w podobnym miejscu, jeśli takie znajduje się w Twojej okolicy – albo możesz z powrotem przynieść tutaj. Niewykluczone, że czeka na nią kolejny czytelnik.

· Uwalniaj książki, czytaj, rozwijaj się dzięki czytaniu i baw się dobrze! Jeśli jednak nie jesteś zainteresowany tą inicjatywą, pozwól bez przeszkód korzystać z niej innym.


Bookcrossingowy regał w naszej szkole stworzyliśmy w ramach projektu Ratownicy Czytelnictwa. Zachęcamy wszystkich do uwalniania i czytania książek!


Monika Plisecka

Comments


bottom of page