top of page

Wyjazd do Gdańska

W środę 25 września 2019 r. uczennice klasy III TAK/TW w ramach nagrody za najwyższą średnią ocen klasy w roku szkolnym 2018/2019 pojechały na jednodniową , autokarową wycieczkę do Gdańska. Swój pobyt zaczęły od zwiedzania Europejskiego Centrum Solidarności. ECS to nowoczesna instytucja kultury, która prowadzi działalność edukacyjną, naukową, wydawniczą oraz wystawienniczą. Uczestnicy wycieczki obejrzeli wystawę ,,Droga do Wolności”. Zwiedzający ECS mogli poznać sytuację gospodarczą i społeczną Polski w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, a także dotknąć suwnicy, na której pracowała legenda ,,Solidarności” – pani Anna Walentynowicz. Ogromne wrażenie zrobiły na uczestnikach wycieczki oryginalne tablice, na których w 1980 r. zapisano 21 postulatów strajkujących stoczniowców. Na dachu Europejskiego Centrum Solidarności cała grupa podziwiała panoramę Gdańska i Stoczni Gdańskiej. Wychodząc, zatrzymali się jeszcze obok historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej i Pomnika Poległych Stoczniowców w grudniu 1970 roku.

Uczestnicy wycieczki spacerowali też ulicą Mariacką i zwiedzali największą w Europie świątynię wybudowaną z cegły – Bazylikę Mariacką.

Następnie stylizowanym na galeon statkiem wszyscy popłynęli na Westerplatte, gdzie zwiedzili Wartownię nr 1, symboliczny cmentarz obrońców Westerplatte oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża.

Wyjazd do Gdańska wzbogacił ich wiedzę w zakresie geografii, historii i kultury.

Dziękujemy pani Dyrektor Ewie Leszczyńskiej i Radzie Rodziców za umożliwienie wyjazdu do Gdańska.

Wychowawca klasy III TAK/TW

Jolanta Błońska
Comments


bottom of page